| NLS a răspuns:

Carcasa e decenta pentru pretul cerut, eu i-as face pe viitor un mic modding, pentru un flux mult mai bun al aerului: doua cercuri decupate in partea frontala si lipesti o sita pe interior:

https://www.amazon.de/......ref=sr_1_1 dchild=1&keywords=mesch+staubfilter&qid=1589991302&sr=8-1-spell

Va scadea temperatura in interior cu minim 6 grade.
Am incercat ceva asemanator pe o alta carcasa (avea fante mai largi pe lateral, dar am un procesor mai puternic si fantele nu ajungeau deloc) si am castigat 9 grade.

**************************
Placa de baza ajunge pentru acel procesor, chiar daca e cel mai slab chipset, nu conteaza, atata timp cat nu e vorba de OC.

*****************************
Sursa e OK, insa daca vrei, o poti schimba cu asta:

https://www.pcgarage.ro/surse/thermaltake/litepower-gen2-550w/

**********************************
placa video e potrivita,

Ar fi fost un RX 570 de la XFX pe la acelasi pret, mai puternica, insa nu as sari pe XFX, si in plus, zic unii prin comentarii ca au probleme cu driverele (crash).

Eu am luat de curiozitate o RX 480 de 8GB, si pe sistemul vechi al fratelui meu merge perfect, pe PC-ul meu nu merge bine (ceea ce e foarte ciudat, sistemul acela al lui e din 2009, al meu din inceputul lui 2012).

********************************
la HDD nu e nimic de comentat, dar nu uita sa mai treci pe la biserica din cand in cand, la partea asta e cum o vrea Bunutzu.
Unii au noroc si ii tine pana cand le ramane mic, la altii se strica dupa un an.

Eu am pierdut in ultimii 10 ani 2 bucati Seagate (1 Barracuda si un Skyhawk) si o bucata WD Blue.

************************************
LA memorii eu as lua asta
https://www.pcgarage.ro/memorii/hyperx/fury-black-4gb-ddr4-2666mhz-cl16/

Nu e cu mult peste ca pret, insa e CL 16 (CL16 inseamna timp de acces mai mic decat CL19),
iar HyperX sunt foarte bune.

Mai incolo cand mai strangi 100 RON, e foarte indicat sa adaugi o placa identica (macar ca specificatii, daca nu mai gasesti HyperX, insa trebuie sa aiba aceeasi frecventa (2666MHz), aceeasi capacitate (4 GB), aceeasi latenta (CL 16) )
***************************************

| BaconDavid2007 explică (pentru NLS):

Multumesc mult! Mi-au fost de folos sfaturile tale!

1 răspuns: