| pisiboss a întrebat:

am o PROBLEMA cu laptopu meu mi-am luat acum o luna Cerinte sistem Procesor:AMD A8 Elite Quad-Core Ram:4GB Video: 2GB AMD Radeon HD8670M si e duala deci asta ar veni 4GB si nu se misca jocuri cum trebuie adica la cerintele lui trebuia sa se miste aproape orice joc bine sau super da nu e asa am luat Need For Speed Rivals nu merge bine merge sacadat Am luat Need For Speed Most Wanted 2012 Si Assassins Creed 4 Black Flag va rog ajutati-ma ieu n-am ce sa fac dau Funda si vot numai sa ma rezorvati

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

NFS Rivals poate ti se pare sacadat din cauza ca e blocat la 30 fps. NFS Most Wanted cere componente mai buna ca sa mearga bine, iar AC 4 nu e bine optimizat pentru PC. Pentru ce placa video ai tu, iti recomand sa te joci pe rezolutia de 1280x720 si detalii grafice la medium sau low.

| pisiboss explică (pentru Zangetsu):

Imi merg jocurile la 1366 si la rivals da asa e mai mult de 30 nu sare dar in joc când ma joc cu masina merge cu 15 da rar 25 FPS sad si nu stiu o fi placa video de vina?

| JohnnyWylde a răspuns:

Eu n-am auzit de o placă video duală. Poate vrei să spui că ai două plăci video, una dedicată şi una integrată. Dacă am dreptate atunci asigură-te că placa dedicată este instalată (mă refer la driver), iar dacă ai două plăci video, când pornesti o aplicaţie va trebui să alegi placa video care să ruleze aplicaţia respectivă. Încearcă să dai click dreapta pe joc, şi trebuie să scrie run with graphic card (sau ceva în genul asta) şi alege HD-ul. Dacă nu scrie spune-mi şi voi găsi o solutie.

| pisiboss explică (pentru JohnnyWylde):

Nu este asa placa mea video lucraza in frecventa de 2 dar am doar una amd dar imi pare rau ca se misca sacadat rivals si ac4 Poate aveti voi o solutie pentru lag fix ca pentru rival am cautat n-am gasit niciunu care sa ma ajute la lag

| JohnnyWylde a răspuns:

Hmm...M-a cam luat gura pe dinainte. Se pare ca sunt placi video "duale" adica au doua procesoare grafice legate intre ele prin CrossFire. Oricum placa ta are memorie GDDR3, asta e motivul pentru care nu-ti merg jocurile. Gandeste-te la 2GB de RAM DDR2 si 2GB RAM DDR3. Desi sunt 2 GB in ambele cazuri diferenta dintre DDR2 si DDR3 este foarte mare. Cam asa e si cu placa ta GDDR3. Intre memoria GDDR3 si GDDR5 e diferenta mare de tot.