| anonim_4396 a întrebat:

am o problema și nu știu ce să fac, când mă joc fortnite sunt momente când îmi scad fps-urile dintr-o dată de la 80 fps-uri la 20, graficile fiind pe low și nu scad din cauza apariției unui alt player, pățesc sa stau singur într-un oraș și caut loot, iar fps-urile o iau razna și scad drastic și peste aproape un minut cresc înapoi sau este când mă bat cu cineva și am fpsuri multe, chestia asta este random. Am un laptop Asus vivobook x512jp Intel core i5-1035G1, 256gb ssd, 8 GB RAM, 3. 60ghz placa grafica/video Nvidia GeForce mx330 2gb și Windows 10 pro cu licență, driverele fiind instalate la zi. Am uitat să menționez că nu este de vină încălzirea laptopului, pățesc din astea chiar și din primele 10 minute de joc. Vreau sa va mai zic că laptopul este cumpărat nou, are aproximativ o lună de când l-am cumpărat. Mulțumesc, numai bine!

Bonus: -se poate schimba placa video într-un laptop?
-se poate adăuga mai mult spatiu de stocare? Tot într-un laptop.
Aceste două chestii de la "bonus" nu am de gând să le fac prea curând daca sunt posibile, se duce garanția de la laptop și nu ar fi foarte necesare deocamdată.r

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Asta e laptop multimedia, nu e de gaming. Daca vrei sa te joci pe un laptop iti trebuia ceva din Seria ROG, Strix sau TUF. Ii poti pune SSD mai mare dar il trage in jos placa care modesta. Incerca sa inchizi orice nu e fortnite inainte sa te joci, poate ajuta.

| NemerniCooll a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu știu ce fel de laptop este, dar am văzut pe yt un videoclip cu laptopul acesta, se juca fortnite cu graficile pe normal și avea 60 fps. Știu că nu este special pentru gaming, dar eu am problema cu scăderea de fps-uri, asta fiind random.