| WaveBest99 a întrebat:

Am si eu o nelamurire:Vreau sa achizitionez o placa video si am vazut ca placile video folosesc PCI Express (2.0/2.1/3.0).Vreau sa stiu si eu care este treaba cu aceste cifre : 2.0/2.1/3.0 ca nu stiu daca placa video este compatibila cu cea de baza.Pe placile de baza scrie : Interfata grafica tongueCI Express si nu scrie si numarul... Vreau sa stiu si eu daca iau o placa video pci express 2.0 si merge pe orice placa de baza care accepta pci express

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Normal o placa video PCI-Express trebuie sa mearga pe slot PCI-Express, chit ca este 3.0, 2.1, 1.0.
Singura diferenta este performanta pe care o sa o ofere placa video.
Daca ai o placa video PCI-E 3.0 pe o placa de baza care are slot PCI-E 1.0, performanta placii video va fi cu 10 % mai mica fata de aceeasi placa video pe o placa de baza cu slot PCI-E 3.0.
Conteaza si de modelul placii video, nu toate vor fii afectate in aceeasi masura.