| Catalin_Oprita_1989 a întrebat:

Pentru cei priceputi in IT.
-Merge sa pun o placa video cu interfata grafica PCI Express x16 3.0 pe o placa de baza PCI Expreess x16 2.0? Am vazut pe Google ca merge, dar vreau sa va intreb si pe voi.
Oare va avea *Bottleneck? Vreau sa fie compatibile si sa nu scada FPS-ul in jocuri.

*Bottleneck-O componenta este trasa in jos din cauza altei componente
Astept raspunsuri. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

Va functiona fara nici un fel de probleme
Placa video nu va fi limitata, fx 8350 este un procesor foarte puternic

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa fie compatibile, nu te mai panica.
Limitari de performanta intre 2.0 si 3.0 exista doar daca te joci pe rezolutii 2k sau superioare(ceea ce garantat nu e cazul), si asta in cazul placilor de 3000+ lei. Pana acolo, o sa ai limitare practic zero.

| hp8510p a răspuns:

Nu are nici o problema.Bottleneck nu o sa aiba, o sa-ti ia cam 1% din performanta placii, atat, nimic sesizabil

| SouLIce a răspuns:

Va merge sa pui o placa video pci-e 3.0 pe slot pci-e 2.0 si invers
Ce procesor mai ai si ce placa video vrei sa pui?

| alinaalin955 a răspuns:

Merge fara probleme, este ca si cum ai pune un hard disk SATA 3 pe o placa de baza care are SATA 2, nu simti diferenta.
Ar fi bine ca placa video sa aiba DDR 5.