| nocx a întrebat:

am si eu o pereche de casti care imi plac foarte mult deoarece sunt comode si mi s-a rupt firul de la jumatate adica de unde modifici volumul (chestia aia de plastic ) si as fi recunoscator daca mi-ar zice cineva cum sa le repar sau sa schimbcumva firul ca sa-mi mearga din nou
Merci anticipat si dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Taie şi dezizolează firele ( au izolaţie de plastic sau şi email ) în aşa fel încât să se vadă firul de cupru curat, înainte şi după dispozitivul de control, apoi le uneşti direct prin răsucire -apoi dacă poţi şi prin cositorire, renunţând bineînţeles la dispozitiv.
Dacă au culori la fel la intrarea şi la ieşirea din dispozitiv este foarte simplu, dacă nu este aşa ( nu ştiu ce căşti ai ) există altă logică : căştile au câte două fire ( sau trei dacă au masa comună ) şi anume câte două de masă şi două de semnal. În general traseul de masă este ecranat ( mai multe fire liţate eventual împletite ) acesta se leagă pentru continuitatea traseului iar cele rămase sunt de semnal : dreapta - stânga.