| Madalyn_Madalynutzu_1999 a întrebat:

Am si eu o problema, as vrea sa-mi cumpar niste boxe Behringer, si am zis sa-mi iau o boxa Behringer B815Neo (850W RMS) sau sa-mi iau doua boxe Behringer B315D (345W RMS o boxa) si intrebarea mea este daca boxa de 850W se aude mai tare decat alea doua de 690W. Astept parerile voastre! Dau Funda la raspunsul bun!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal cea de de 850W se aude mai tare dar nici o data nu poti sti. Si mai este o chestie: depinde unde le pui. Ce iesiri are sistemul. Atentie si la impedanta care se masoara in ohmi ( Ω). Daca este mai mica la boxa de cat cere sistemul, se pot arde si boxa si sistemul.

| Utilizator1234 a răspuns:

Inca unul care isi ia scule de galagizare ca sa faca bum-bum acasa? Din cate stiu eu, presiunea sonora nu s-a masurat niciodata in W. Pe langa asta, la un set-up/sistem audio nu poti "ghici" cat de "tare" se aude. Ai nevoie de sensibilitatea boxelor, puterea amplificatorului, impedanta, THD, si chiar si in cazul acela, poti face doar comparatii (in sensul ca nu-ti poate spune nimeni daca iti cade varul de pe pereti sau iti curge sange din urechi cand il dai "la maxim frate").

| Madalyn_Madalynutzu_1999 explică:

Boxele astea au aplificator incorporat in ele, mie imi trebuie decat un cablu si ascult muzica pe ele, dar eu am pus intrebare mai mult pentru pret, o boxa de 850W e vreo 18-19 milioane, si doua boxe de 345W sunt vreo 28 milioane, si nu stiu daca una de 18-19 mil se aude mai tare decat doua de 28. Amdoua modele au amplificator incorporat, reglaje(bass, inalte), dar boxa de 850W e model nou si are altfel de reglaje e diferita de alte modele. Astept pareri si aici!winkingwinking

| Madalyn_Madalynutzu_1999 explică:

Sa nu uit un lucru. Presiunea acustica la boxa de 345W este de 126 dB, si la cea de 850 este de 128dB, dar aici mai este o problema. Boxele au un bec rosu la reglajul de volum, si cand este volumul mai mult de jumatate becul se aprinde si nu e bina sa mearga cu becul rosu aprins ca nu mai rezista amplificatorul, si difuzoarele, si in ceva timp de mers asa, ceva din astea trebuie sa cedeze, pe cand la boxa de 850 W se aprinde becul cand volumul e aproape in maxim, si cand e dar volumul mai putin de jumatate la cea de 850W, aia de 350W e dat volumul pana se aprinde becul si tot nu acopera sunetul pe care il scoate aia de 850. Astept si aici raspunsuri!winking happy