| Sebastian5951 a întrebat:

Am un calculator fix pe care nu l-am mai folosit de mult timp deoarece am un laptop!
Acuma cateva zile am incercat sa-l aprind dar nu merge!
Adica unitatea porneste dar nu apare nimic pe ecran ramane negru! Dar totusi eu cred ca ecranul este bun!
A-r putea fi din cauza prafului acumulat?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| GeoGeorge93 a răspuns:

Da,se poate dar se mai poate sa iti mai cada sistemul de operare sau de la placa video.Si sa stii de la praf isi da restart.Sau inca o modalitate poti scoate ramii si dupa sa ii pui inapoi si sa te uiti daca coolerul de la placa video se invarte.Mia facut placere sa te ajut. Funda?

2 răspunsuri:
| Laurentiu_Ciobanu_1992 a răspuns:

Salut!
Daca crezi ca monitorul tau este OK, incearca sa verifici cablul VGA/HDMI dintre PC si monitor.
Daca asta nu ajuta incearca sa il stergi bine de praf in interior, mai ales peste placa video si monitor.
Incearca din nou sa-l pornesti dupa ce l-ai curatat. Daca face aceeasi problema scoate toate placutele de RAM. Porneste-l cu carcasa deschisa si incearca sa numeri cate bip-uri emite difuzorul integrat. Daca sunt:
- 1 bip lung si 2 scurte
- 1 bip lung si 3 scurte
- 6 bip-uri scurte
Inseamna ca ai probleme cu placa video... sad

| GeoGeorge93 a răspuns (pentru Laurentiu_Ciobanu_1992):

Majoritatea si eu am spus asa