| rafaelmaxim a întrebat:

Am un laptop Acer Extensa 5630 cu procesor Intel Core 2 Duo T5800.as vrea sa fac un overckloking dar nu gasesc programul potrivit ...am incercat clockgen si altele.cine ma ajuta

2 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Faci o mare prostie din punctul meu de vedere. Daca vrei sa faci overclock scurtezi viata procesorului. Daca dai overclock in timp o sa se vada ce defecte i-ai provocat.Eu am dat overclock la placa video de la 1 gb la 2 gb si in timp s-a stricat.La jocuri se blocheaza foarte tare si nu mai e buna de nimic.Cel mai bine e sa stai cuminte si sa o rogi pe mama sau tatal tau sa iti cumpere alt procesor. Daca nu iti cumpara vorba aia Multumeste-te cu ce ai.Deci daca vrei sa faci overclock o sa te multumesti cu nimic.Mai pe romanesti pierzi tot ce ai!

| rafaelmaxim explică (pentru S3c0ndSh0t):

Eu am intrebat de procesor nu de placa video.cu placile video e ceva mai sensibil si in primul rand ai stresat placa f mult daca spuneai ca o aveai de 1gb si ai dus-o pana la 2gb.cu procesoru daca faci un overckloc mic sa spunem daca ai de la 2. 0Ghz sil faci 2. 5Ghz e bine.inca ar fi cam marisor.nu trebuie sa pui ca disperatustraight face
P.S:cum ai facut la placa? am si nevoie la placa si voi face incet