| adonnys a întrebat:

As dori sa achizitionez un procesor pentru placa mea de baza Gigabyte M61SME-S2L (socket AM2) pentru gaming. Vreau sa stiu care este cel mai performant procesor care il suporta si poate fii gasit in stoc la magazine din Romania. Tin sa precizez ca as dori un procesor pe socket AM3 deoarece am verificat lista procesoarelor suportate si placa mea de baza le suporta cu un upgrade de bios pe care l-am si facut (ver. F5j). Sau macar dati-va cu parerea intre urmatoarele 2 modele deoarece mai performante de atat nu cred ca pot fi gasite : Phenom II X2 565 Black Edition 3400Mhz (la care am inteles ca e posibil sa mai deblochez 2 nuclee si sa fac in total 4 si beneficiez si de L3 cache de 6 mb) si Athlon II X4 640 cu 3000 Mhz care are deja 4 nuclee dar nu beneficiaza de L3 cache. Dau funda, multumesc!

2 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Http://www.emag.ro/......455WFGMBOX
acesta sau astahttp://www.emag.ro/......965FBGMBOX
sunt foarte bune
eu detin un X3 si merge super :) 3 nuclee

| adonnys explică (pentru M1hai):

Primul e bunicel, dar cred ca ambele care le-am scris eu sunt peste el ca performanta. Cel de-al doilea nu este printre modelele suportate de placa mea de baza (chiar daca mi-ar fi placut ideea unui procesor in 4 nuclee cu 3400 Mhz si memorie cache L3). Mai astept raspunsuri.