| maryanstefan a întrebat:

As vrea sa-mi iau o placa video am sistemul destul de vechi am placa de baza asrock p4i65g 1.5 ram 80 hdd nu stiu cum o fi procesorul dar e 2.6, 2.6 celeron.Am vazut placa video Nvidia GF7600GS si cred ca e destul de buna dar nu gasesc de unde sa o cumpar puteti sa-mi spuneti daca se merita sa caut in continuare sau aveti voi alte idei.ps:slot agp

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Laptop-urile nu sunt fabricate pentru gaming. Ignora ce a spus tipul de mai sus.

Ontopic. Nu gasesti placa pentru ca nu se mai fabrica. Geforce 7600 este o placa veche de 7 ani!
Poftim ceva informatii despre GF7600 GS
http://www.gpureview.com/geforce-7600-gs-pci-e-card-387.html

E foarte, foarte nasol ca folosesti acel PC. Placi AGP pur si simplu nu se mai fabrica, deci nu vei gasi decat folosit. Si e riscant sa cumperi folosit de pe internet/prieteni ca te trezesti ca ti se strica placa dupa o luna :))

Ultima oara cand am luat o placa AGP era acum doi ani. Un HD 3650 cumparat nou cu 300 de lei. Are 512MB GDDR2 si am putut rula Call of Duty Modern Warfare 2 (mare minune!) pe low/medium si Call of Duty 4 pe high! Placa s-a stricat intre timp :)). Eu nu-ti recomand sa bagi bani in asa ceva. Placile video AGP pur si simple nu merita riscul.

Doar o sugestie. Eu mi-am facut un sistem pentru gaming foarte ieftin cu doar 750 de RON. Am luat un PC desktop second hand (cu garantie desigur) cu 500 RON (Dual Core, 2GB RAM DDR2, 160GB HDD, placa onboard) si am luat o placa noua PCI-E cu 250 RON (un GT430). Pot juca multe jocuri pe high si a meritat banii (ex: Modern Warfare 3 pe high, Black Ops 1 pe high, GTA 4 pe medium, Skyrim pe high etc).

Cand o sa-ti faci un upgrade, poti incerca la fel. Vei iesi mult mai ieftin. Am cumparat computerul meu second de aici:
http://www.evocomputers.ro/calculatoare-desktop/?p=1
Placi video pe pci-e gasesti oriunde.

Daca cauti jocuri mai vechi (care sa-ti mearga acum) vezi aici. Sigur gasesti ceva interesant:

http://www.tpu.ro/......ws-xp-amd/

Bafta

1 răspuns:
| vali1616 a răspuns:

Auzi laso dracu de placa video cai scumpa. Fa ca si mine :
Starge bani si ia-ti un laptop bun raw de tot. Asa adio investiti, esti asigurat in urmatori 10 ani ca o sa ai ceva foarte bun si nu mai trebuie sa investesti degeaba.