| maryan12gl a întrebat:

As vrea sa-mi schimb placa video si procesorul si nu stiu de care trebuie sa-mi iau am placa de baza asrock p4i65g procesorul e varza iar placa video e nVIDIA geforce 5500 dar e veche si nu mai merge mai deloc.Dau funda cui imi spune niste componente compatibile.A si procesorul are socket 478,

6 răspunsuri:
| maryusmono a răspuns:

Daca componentele tale sunt vechi va trebui sa iti schimbi si placa de baza. Proababil placa ta de baza actuala nu suport Pci-Express iar noile placi de vide au doar acest conector.

| CrazyRat a răspuns:

Socket 478 merge numa procesorele Intel Pentium 4 si Celeron D. Mai departe nu are rost sa zic sincer ca nu se merita...mai bine faci cumva sa iti schimbi calculatorul cu totul straight face.

| maryan12gl explică (pentru CrazyRat):

Nas vrea sal schimb cu totul ca placa de baza are 1 an sursa vreo 2 ani am 1. 5ram ddr1.dar nu gasesc un procesor performant sa mearga bine de tot pc-ul?

| Me2 a răspuns (pentru maryan12gl):

Pai procesor performant nu gasesti pentru placa aia de baza, si nici placa video, pentru ca nu se mai fabrica, mai bine il vinzi mai pui ceva banuti si iei ceva calumea decat sa investesti in acel pc asta e parerea mea pentru ca e destul de antic

| CrazyRat a răspuns (pentru maryan12gl):

Nu gasesti mai bun ca Celeron D, i dual core dar degeaba, ii vechi. Nu mai face fata cine stie ce...si in primul rand nu merita investitia, intelege ca mai bun ca un Celeron D nu gasesti si nu se merita.
Sper ca ai inteles.

| maryan12gl explică (pentru Me2):

Bine atunci nu stiti vreun site de calculatoare sau vreun magazin din Galati care sa faca reducere la pc nou daca il dau pe cel vechi?