| RK0 a întrebat:

când ma joc jocuri care solicita procesorul mai mult, gen witcher 3 sau gta 5, ventilatorul devine mai galagios ca de obicei. Este normal?

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Da.
Un joc mai intensiv solicita procesorul mai mult, produce mai multa caldura care trebuie eliminata, motiv pentru care ventilatorul merge mai repede.

Nu uita sa cureti PC-ul de praf din cand in cand, asa racirea o sa devina mai eficienta.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Da, intrucat creste si temperatura placii video (fie ea si integrata), iar sistemul isi face demersurile pentru a ajunge singur la o temperatura constanta si cat mai normala pornind cooler-ul mai o viteza mai mare