| Franklin900 a întrebat:

Ce sa aleg intre un PlayStation 4 si un xbox one, as vrea sa achizitionez unul zilele acestea, pana acum eram fan xbox dar dupa ce am citit cateva articole nu prea stiu ce sa mai spun... as vrea niste raspunsuri de la detinatori de ambele console daca se poate, dupa parerea mea ( ce am citit ) playstation e un fel de Samsung si xbox un fel de Apple... xbox e scump si mai putin performant iar playstation ieftin si mult mai bun. Astept parerile voastre! Funda celui mai bun raspuns ( explicat ). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ismailanight a răspuns:

1. Exact asa este! Eu am PS4 cu toate accesoriile incluse (camera si 2 manete) si 2 jocuri (FIFA 14 si Killzone Shadowfall) si cont PS Plus si in total a costat 30 milioane. Xbox-ul costa 24-25 milioane doar consola, un controller si camera aia de la xbox. Iti mai iei 1-2 jocuri si inca un controller si deja depasesti 35-40 milioane.
2. Xbox nu este concentrat pe jocuri, el este un fel de entertainment console. In el poti baga cablul de tv ca sa te uiti la tv din consola si mai are niste functii importante (ce nu au legatura cu gameing-ul) si toate functiile astea "care sunt peste PS4" nu sunt disponibile in Romania. La noi te poti doar juca pe ea (asta ar fi trebuit sa fie scopul ei peste tot).
3. Eu sunt multumit de PS4. Nu face lag. Se misca fluent. Noul led de la controller are mai multe culori si te poate ajuta in anumite jocuri (in killzone lumineaza verde daca HP-ul tau e plin si rosu daca mai ai putin si mori). Controllerul mai are si touch pad care e foarte util si mai are si buton de share cu care poti sa faci screenshot la ce te joci sau sa inregistrezi ceea ce te joci.
4. Nu stiu despre Xbox, dar la PS4 cu cont PS Plus primesti lunar jocuri gratuite. Contul costa 40 lire (il poti lua de pe net in lei si iti faci cont cu o adresa in UK) si dupa 2 luni am Outlast si inca un joculet, amandoua valorand 27 lire. Pana imi expira contul deja voi iesi in profit big grin. Dar ca sa joci multiplayer iti trebuie neaparat cont PS PLus dar sunt si unele jocuri free-to-play care sunt multiplayer si merg si fara cont plus.

| Franklin900 explică (pentru ismailanight):

Multunesc mult de tot!

| ismailanight a răspuns (pentru Franklin900):

Cu placere!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps 4 toata ziua, de ce sa dai 100 de euro in plus pe xbox pentru porcaria de kinect pentru ca nici nu ai folosio la ceva

| bogdanul a răspuns:

Daca imi iau playstation plus de 90 de zile pot sa joc orce joc gratis in perioada asta