| MrKenzor a întrebat:

Salut TPU
Ce windows mi-ati recomanda pe sistemul :
Intel(R) D CPU 2. 67GHz(Pentium D 805 2. 67 GHZ), 1.50 GB of RAM,Windows XP Professional 2002, Service Pack 3, Placa video: NVIDIA GeForce FX 5200 ( stiu ca e slab )
Ar merge un windows 7? Sau sa bag xp? Care ruleaza mai bine? Si pe cati bits imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| C0olmonkey a răspuns:

Salut!
Uite cum sta treaba:

Windows XP
#Avantaje:
-O sa iti ruleze pc-ul mult mai usor.
#Dezavantaje:
-Un mare dezavantaj ar fi ca suportul pentru Windows XP (și Office 2003) se va închide in 3 luni si 14 zile. ( http://www.microsoft.com/ro-ro/windows/business/retiring-xp.aspx )
-Alt dezavantaj ar fi grafica sistemului care e veche si demodata.
#Cerinte minime de sistem:
-Procesor Pentium 233 megahertzi (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
-Cel puțin 64 megaocteţi (MO) de RAM (128 MB recomandat)
Cel puțin 1, 5 gigaocteți (GO) spaţiu disponibil pe hard disk
-CD-ROM sau DVD-ROM
-Tastatură şi un Mouse Microsoft sau un alt dispozitiv de indicare compatibil
-Adaptor video şi monitor Super VGA (800 x 600) sau rezoluţie mai mare
-Placă de sunet
-Difuzoare sau căşti

Windows 7
#Avantaje:
-Grafica sistemului este una mult mai noua si mai frumoasa.
-Din ce in ce mai multe jocuri sunt compatibile cu Windows 7 si lasa XP-ul in urma.
#Dezavantaje:
-Windows 7 va rula mult mai incet pe acel PC decat XP-ul.
#Cerinte minime de sistem:
-Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)
-1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)
-spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)
-Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent.

In concluzie eu as alege Windows XP.
Tu decizi ce vrei sa alegi eu ti-am dat niste caracteristici si un sfat.