| deM0 a întrebat:

daca am in calculator un hard disk de 500gb si vreau sa mai adaug unu in plus (nu conteaza de cat) sa zicem 20-70gb
performantele pc-ului cresc sau doar spatiul de stocare?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Doua harduri sint mai lente decit unul. Gindeste-te ca dureaza mai mult initializarea lor la boot, apoi cind Windowsul sta sa isi mai faca refresh se holbeaza dupa foldere/fisiere noi pe doua discuri, nu pe unul. Oricit de rapide ar fi, daca nu sint in RAID0, doua harduri independente vor fi accesate mai lent decit unul singur.

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"performantele pc-ului cresc sau doar spatiul de stocare?"

Spatiul de stocare. HDD-uri foarte mari nu afecteaza performanta pc-ului. Pot avea un impact negativ, asa e, daca partitia principala nu are suficient spatiu pentru memorie virtuala (si daca Windows-ul nu are suficient spatiu pentru a jongla fisiere, ruleaza mai greu). Dar asta e doar o paranteza. Daca vrei viteza, fa-ti un upgrade la RAM si schimba-ti procesorul. Daca vrei un FPS mai mare la jocuri, ia-ti o placa video mai buna.

Apropo de intrebare, nu stiu pe o unde o sa gasesti un HDD de 20-40 de GB pe SATA, Sau folosesti exclusiv IDE?

| ceaiuldetei a răspuns:

Consumă resurse și nu îți crește nicio performanță. Ai doar încă 20gb-70gb în plus. Eu zic că nu merită efortul. Ori pui ca lumea un hdd de 1tb ori rămâi liniștit la cel de 500gb.