| raul_5117 a întrebat:

Vreau sa adaug un hard disk de 1 Tb la calculator, totodata pastrandu-l pe cel vechi. Se poate realiza aceasta schimbare fara reinstalarea Windows-ului, sau alte efecte secundare?

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Se poate, ideea e sa pastrezi HDD-ul actual pe master si al doilea sa-l pui pe slave. Sa arunci un ochi si pe aici: http://www.wikihow.com/......gle-System

| KodrutZ a răspuns (pentru JustCosmin):

Genial, dar daca hardurile sint SATA? big grin
@raul_5117: Se poate, dar sfatul meu e sa il faci pe cel vechi extern (ii iei un rack) sau sa il vinzi. Motivele ar fi doua:
1. Doua harduri consuma curent mai mult si solicita si sursa mai mult. Nu cu mult, insa e un plus la sansa sa iti crape sursa mai repede.
2. Si mai important, sistemul o sa se miste mai incet uneori, in special la boot sau cind il scoti din standby/sleep, pentru ca Winu' trebuie' sa initializeze doua harduri in loc de unul.

| raul_5117 explică (pentru KodrutZ):

Poate caut un extern de un 1 tb. Crezi ca ar fi mai ok asa?

| KodrutZ a răspuns (pentru raul_5117):

Depinde ce ai in el deja.

| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Da se poate, uite un hard de 1tb bun
http://bit.ly/1e8iPJ8