| Daviiiiiid a întrebat:

Daca as vrea sa pot sa ma joc jocuri pe grafica aproape maxima ce ar trebui sa imi imbunatatesc? Placa video sau procesorul?
Daca placa video, ar fi buna asta : http://www.emag.ro/......EFFCKBBBM/ pentru calculatorul cu procesor de 2.80 Ghz AMD Athlon II X2 240 cu un sistem de 32 bit? Multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Placa video. Procesorul. Si probabil si memoria RAM daca tot te-ai apucat.

Eu recomand sa le schimbi pe rand, dar as incepe categoric cu placa video. Acel procesor e vechi de 7, schimba-l! Si parca vad ca ai 2GB sau 3GB RAM DDR2. Mai adauga! Si mai are rost sa spun ca trebuie sa-ti instalezi un sistem pe 64 de biti?

Si nu, acel HD7750 nu recomand pentru gaming de ultima generatie. La 2GB GDDR3 si 128 de biti se vede de la o posta ca e varza. Daca vrei Crysis 3, FarCry 3, BlackOps 2 sau stiu eu ce alt joc nou aparut, va trebuie sa cumperi ceva mai bun.

Sims 3 are cerinte mici. Va rula si pe cea mai ieftina placa video PCI-E ca sa nu zic de placa video de mai sus. Vezi si tu cerintele jocurilor inainte sa-ti cumperi o placa ca sa-ti dai seama ce va putea rula si ce nu.

E simplu. nu trimiti rachete pe luna.

| Daviiiiiid explică (pentru Andrei7520152):

Foarte folositor raspunsul, multumesc! Poi, bugetul nu e foarte mare incat sa le schimb pe toate, daca ar fi, as face-o. Deci sa inteleg ca placa video pe care am ales-o e buna si compatibila pentru Pc-ul care-l am? Merita s-o cumpar?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Daviiiiiid):

Normal ca e compatibila. Ai o iesire standard PCI-E pe placa de baza? Atunci perfect. O poti cumpara. Si sa ai o sursa cu macar 400w.

Merita atata timp cat nu vrei sa joci jocuri foarte noi. Eu am un PC asemanator - placa video GT430 (1GB GDDR3 pe 128 biti), procesor 2.6 Ghz X2 Dual Core, 2GB RAM, WinXP 32bit. Si ma pot juca jocuri relativ noi (Assassins Creed 2, COD Modern Warfare 3, GTA 4, Duke Nukem Forever, Skyrim, etc). Toate astea (plus multe altele) vei putea juca daca iti cumperi placa video la care ai dat link.

Dar nu visa la jocuri mai noi din 2012-2013 (BlackOps 2, Crysis 3, GTA 5, etc). Pentru alea ai nevoie de ceva la 1GB sau 2GB GDDR5 si macar 256 biti.

5 răspunsuri:
| ionut888 a răspuns:

Salut!
pentru jocuri cu grafica maxima, recomand placa video Nvidia, si procesor I7.

| Daviiiiiid explică (pentru ionut888):

Ok, dar placa asta nu e buna pentru a ma juca Sims 3 la grafica destul de mare?

| ionut888 a răspuns (pentru Daviiiiiid):

Am fost gamer inrait am schimbat multe placi video, eu personal recomand nVIDIA,. uitate pe net la cerintele jocului sa vezi ce iti cere.