| Popa_Mihnea_1995 a întrebat:

deci mi-am luat castile astea: http://altex.ro/casti-gaming-overwatch-razer-mano-war-to urnament-edition, si faza este ca are 2 mufe de alea colorate (nu stiu cum se cheama) roz si verzi, asa le-am pus in spatele calculatorului alea si nu mi le vede,am incercat cu toate culorile nu mi le vede, am incercat si in fata calculatoruli.nu mi le vede,cu telefonul merg dar pe calculator nu, ce fac, niste sugestii va rog frumos?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Mufa verde e pentru casti, iar mufa roz e pentru microfon.
Baga castile in portul verde, da drumul la muzica si observa daca se aude ceva in casti.
Microfonul se poate folosi doar prin softuri, cum sunt cele de socializare (Yahoo Messenger, Skype, Facebook). Simpla lui conectare la pc nu il activeaza.
S-ar putea sa fie necesare niste setari in sistem, dar pentru asta e nevoie de o persoana ce are cunostinte IT sau daca te documentezi in mod serios pentru a rezolva problema.
Daca ai porturi audio si in fata si in spate, ar fi bine sa le testezi pe toate, sa descoperi care sunt active.