| iustinul78 a întrebat:

Deci vreau sa intreb, daca imi fac un joc(am idee si tot) si vreau sa il bag pe magazin play ca sa il descarce lumea, cum ar trebui sa fac asta?
Daca se poate si niste pasi care trebuie urmati ca sa il pun.
Si acest lucru este contra-cost?

1 răspuns:
| TheCrusader a răspuns:

Da, este contra cost. Pe google play parca era 25$ licenta pe viata. Daca pui jocul contra cost, google play ia 30% comision la fiecare cumparare. Pe iphone e si mai scump si este taxa lunara.

Totusi, daca ai o idee pentru un joc, asta nu inseamna ca poti sa il si faci. Daca vrei sa il faci trebuie sa ai niste cunostince in programare. Mai simplu, trebuie sa stii unity si c# (nu ti-as recomanda sa iti faci propriul game-engine fara sa stii nimic, sau fara sa ai experienta).

O alta problema este promovarea. Cate jocuri de sub 100 descarcari ai vazut? Eu nu am vazut nici unul.