| PatrascuIoana a întrebat:

As dori sa stiu cat costa o operatie de amigdalita, nu sunt asigurata, prin urmare trebuie sa fac la privat sau la spital contra cost, inainte sa sun sa intreb vreau sa imi fac o idee, cu aproximatie. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cybe3r a răspuns:

Amigdalele au rolul lor în corp, n-ar trebui scoase, metoda de a le scoate este veche de vreo 30 de ani. Între timp, s-au inventat metode de a trata afecţiunile acestor organe, gândeşte-te bine, înainte de a recurge la această operaţie. Ai nevoie de sfatul pertinent al unui specialist ORL, dacă sfatul specialistului va fi să le scoţi, pentru că nu mai există altă soluţie, atunci ar trebui să asculţi de sfat, după ce ai şi o altă opinie, a unui alt specialist. Daca le scoți faci imunitatea praf. Și e cam 1300ron cu toate cheltuielile

Multă sănătate şi succes!

| PatrascuIoana explică (pentru Cybe3r):

Mersi de raspuns, ideea e ca amigdalele mele sunt deja in stare cronica, am incercat sa le tratez cu antibiotic dar fara efect, am luat si antiinflamatoare deoarece sunt inflamate si toate astea fara prea multe schimbari, sunt focar de infectie, desigur toata medicamentatia data de medic specialist, partea nasoala e ca am racit acum cateva luni si de atunci mi-au aparut niste "cratere"-(daca pot spune asa) pe ele, de cand cu treaba asta cu amigdalele am fost diagnosticata la inima cu extrasistole ventriculare, ma gandesc ca ar punea ca amigalele sa fie cauza, si sa o elimin.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici cateva site-uri ajutaoare:
http://unica.md/......a-medpark/

Clinica Zetta - dr. Jinesscu. pretul este de 1200-1300 Euro:
https://clinicazetta.ro/preturi/preturi-dr-george-jinescu/

O nouă tehnică permite scoaterea amigdalelor şi polipilor la copii, fără sângerări, în maximum 20 de minute.
https://evz.ro/aparatul-care-topeste-amigdalele-fara-durere-794085.html

| Panamax a răspuns:

Trateaza-le si lasa-le acolo.

| MadRaven a răspuns:

Prețurile variază, sunt undeva la 1000-1500 de lei. O prietenă a dat 2500 dar și le-a scos la un spital privat unde cam toate prețurile sunt piperate deci s-ar putea ca la spitalele din zona ta să fie mai ieftin