| xXAndr3y98Xx a întrebat:

Duce aceasta placa video:

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Pe aceasta configuratie?

Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

procesor: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 2.66GHz ~ 2. 7Ghz

sursa :http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-400w/

placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/ecs/g41t-r3-v10a-bu lk

Memorie ram: 4GB DDR3 1333Mhz

Hard-Disk: http://www.pcgarage.ro/......viar-blue/

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Lol. Nah, e o achizitie buna daca pui problema asa. Cum ziceam, daca vrei garantie de 10 ani cu citiva lei in plus, ia varianta de la EVGA. SC-ul pe care il am si eu. https://www.youtube.com/watch?v=qfDDFptG7-8

38 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da, dar vezi ca o sa o tina in loc puternic procesorul. Eu am un 750 Ti similar (SC-ul de la EVGA), cu i3 2120 si 8 GB de RAM si se simte uneori cum o tine procesorul in loc destul de mult.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Stiu ca o sa-mi tina procesorul. dar n-am de ales. Vreau neaparat sa-mi schimb placa video.Eu am un GT 220 de 1GB ddr2. care nu-mi mai duce fata.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Haha... nu ca ar fi facut fata vreodata la ceva mizeria aia. 750 Ti-ul e o alegere foarte buna, mai ales daca nu vrei sa se invirta contorul prea repede. In gama asta de pret ai niste alternative mai rapide de la AMD, dar si sug mai mult curent alea (de-alde R7 265).

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu vreau de la AMD.Imi place foarte mult de la Nvidia.peste 2 luni as vrea sa-mi cumpar GTX 750 Ti, ce-l de mai sus.Sa-mi termin si eu pc.happy Ca la cerintele astea raman, numai adaug nimic in plus.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Apropro Placa asta video este compatibila cu componentele mele? Adica sa nu o cumpar degeaba si dupa sa nu-mi functioneze. si inca ceva imi incape in aceasta carcasa http://www.pcgarage.ro/carcase/raidmax/super-hurricane-black/? ( atata am vrut sa aflu)

| CrappinMorth a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Procesorul o va trage in jos, nu este destul pentru un GTX 750 Ti, dar nu cred ca se va observa diferenta de FPS asa mult. In legatura cu carcasa, iti va intra. Eu am un GT220 cu un i7 4790k, i7 face toata munca, GT220 doar sta si freaca menta..Doamne, iubeam placa asta video inainte....inainte sa descopar gtx 590. Abia astept sa o schimb. Bafta happy

| KodrutZ a răspuns (pentru CrappinMorth):

2015, buna dimineata! SI GTX 590 e un pic cam trecuta, sa stii...

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Iti place NVIDIA ca are logo-ul verde sau ce? Altfel, a fi fanboy e o mare prostie. Si eu ii iubesc pe AMD dar am Intel+NVIDIA in desktop. Daca m-ar fi interesat performanta cea mai mare pe care o puteam atinge in banii respectivi, imi luam Intel+AMD sau poate chiar AMD+AMD. Nu e foarte lunga StormX-ul, o sa incapa bine-mersi. Daca vrei sa faci o smecherie, poti sa iei de la EVGA si sa prelungesti garantia la 10 ani. ZECE. Te costa inca vreo 16 EUR peste pretul placii (cel putin asa era la a mea anul trecut in primavara cind mi-am luat-o).

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu o cumpar ca-mi place logo-ul de la NVIDIA, si imi plac placile de la NVIDIA ( gen consuma putin, si sunt si bine optimizate), Orcum o sa cumpar placa asta video si gata.Multumesc de sfat si de raspunsuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Ete fis, bine optimizate. Treaba asta e valabila uneori, nici macar pentru o generatie intreaga. Depinde ce cu ce compari. CUm ziceam, 750 Ti-ul e o alegere foarte buna daca te intereseaza si consumul, dar ca si performanta bruta in gama asta de pret, cistiga AMD. P.S. Sa stii ca artefacte si probleme de driver am avut cu 750 Ti-ul intr-un an mai mult decit in vreo 10 ani de placi ATI/AMD...

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu prea ma intereseaza perfomanta..adica oricum placa asta video este de 100 de ori mai buna, fata de ce am eu..si ma intereseaza si consumul etc.Stiu ca AMD castiga, dar as alege NVIDIA. Sper sa ca am facut o alegere buna lu-and placa asta video.P.S: Pentru mine acesta placa video este ultima piesa pe care o schimb la pc, si m-am gandit foarte bine mai bine sa-mi iau o placa video la vreo 700lei decat una la 300 lei. (Ca pe asta care o am eu e vai de ea.) As schimba cu orce placa video. Daca ma intelegi.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu multumesc, o sa cumpar acest StormX.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Ar trebui sa tii cont si ca StormX-ul are doar doi ani garantie. Sper ca placa de baza are VRM-urile cum trebuie, fiindca placa deja e cel mai forjat 750 Ti de pe piata si o sa suga curent din PCiEx cit cuprinde. A mea de exemplu face figuri la overclock destul de mic peste frecventele standard.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Am inteles, Orcum eu nu o sa-i fac overclock niciodata la nimic.Le las asa cum sunt ele din fabrica. Orcum placa abia astept sa-mi cumpar placa asta video. ( Peste 2 luni si ceva o s-o cumpar). Multumesc de sfat.Cred ca cu asta am terminat.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Iti iei StormX si NU II MAI FACI OC? Pardon, da' de ce vrei atunci StormX-ul? big grin

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Pai si daca il las asa ce are? ( si + ca mi-e frica sa nu-l stric, si ca o sa se incalzeasca..Nu ia-m facut niciodata overclock la ceva) eu vreau sa iau StormX pentru ca este printre primele GTX 750 Ti, care este bun, Orcum o sa se simte diferenta, fata de ce placa video am eu si ce o sa pun.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Ete fis, nu se strica nimic. Plus ca faci prin software oc-ul, deci nu se poate demonstra ca ai facut asta. E foarte rece 750 Ti-ul, crede-ma.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

O sa mai ma gandesc, Dar daca o las si la parametri lui are ceva? Adica totusi..Si plus nu stiu daca imi suporta si celalte componente sa-i fac overclock ( gen: placa de baza, procesorul, etc). Orcum momentan cand o s-o cumpar o s-o las asa cum este.( faza e ca nu stiu nici sa fac oc).Si mai bine sa stric ceva, o las asa.Nam nevoie de perfomanta mai mare decat atat.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Merita sa faci niste teste. Pentru a reduce consumul si caldura poti sa o pui SUB parametri. La jocuri mai vechi, de exemplu, eu redusesem frecventele cu mai bine de 50% si totul mergea ireprosabil.winking
P.S. Celelalte componente nu au treaba. Conteaza doar sa iti dea placa de baza curent destul. Oricum nu ai cum sa o bulesti, ca doar folosesti softul de la producator pentru OC.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Ok Am inteles, Apropro o sa-mi mearga jocurile aparute noi? 2014-2015 ( unele dintre ele), adica se va misca bine? cu aceasta configuratie si GTX 750-ti asta. ( o gasesti mai sus configuratia).

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Cam nasol cu ramu' si procu', dar majoritatea ar trebui sa se miste macar pe un low-ceva. In principiu cred ca o sa ai cam acelasi fps si la low-medium si la high de regula, fiindca nu placa video o sa fie veriga slaba. Eu unul am rulat fara probleme cam tot ce am aruncat in el. Wolfenstein New Blood merge si se vede ca un vis, War Thunder aproape maxed out, World of Tanks maxed out, Far Cry 4 cam pe medium (ca discutam de full HD, la 1280X1024 mergea FC 4 pe High ca lacrima, nu se gituia deloc)... Grid 2 merge ca uns cu tot la maxim... si exemple mai pot sa iti tot dau. Veriga slaba care apare uneori si la mine nu e placa video ci procesorul.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Aha am inteles, Faza e ca eu joc, jocurile pe low-medium. Orcum nu sunt pretentios la jocuri, dar as vrea sa mi se miste bine pc-u si sa-mi mearga acceptabil jocurile pe low. Orcum acum urmeaza sa-mi iau placa video si o sa vad.Cred ca am aflat destul, Multumesc de sfaturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Deci pe low, mai bine deloc...

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Revenin cu un uppgrade: O sa-mi cumpar un http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ Pentru ca Stormx-ul numai este in stoc. Vreau sa stiu ce parere ai.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Ai de *** me, ce scumpa mai e. Pana mea, a trecut mai bine de un an de cind am luat-o pe a mea si is mai scumpe ca atunci Ti-urile. A mea - http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ - frecventele ceva mai mari, foarte silentioasa si rece, posibilitate de extensie garantie la 10 ani.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu ma intereseaza alta placa video, ca sa stii. Pe aceea o s-o cumpar intr-o luna.Ca sa stii.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Si atunci de ce puii mei mai ceri sfaturi? Daca vrei musai 750 Ti cu OC din fabrica, MSI-ul e mai slaba ca EVGA-ul. Daca vrei pur si simplu un 750 Ti, ia-o pe cea mai ieftina si cu asta basta.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Nu,dar nu prea imi permit atatia bani..si am gasit-o MSi-ul GTX 750 Ti mai ieftin, decat pe pcgarage.Si as vrea s-o iau pasta.Nu prea ma intereseaza perfomanta mare, acolo sa pot juca si eu cat de cat un joc. Doar am vrut sa vad ce parere ai.Stiu ca e mai zlaba decat EVGA-ul pe care mi-l-ai aratat tu.Dar eu as vrea sa-mi cumpar MSI-ul.Si am vrut doar o parere.( am vrut sa stiu daca mi-ar duce). Vreau un raspuns concret fara sa mai ma intrebi: de ce vrei sa cumperi aceasta placa video, si de ce nu iei alta etc..Chestii din astea. Sper ca ai inteles.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

E misto MSI-ul, foarte misto, nu am zis nu. Doar ca nu e bine sa fii fixat pe ceva anume. Cu cit ai gasit MSI-ul si unde? De dus iti duce, asta e clar, insa te va trage in jos TARE DE TOT procesorul. In unele jocuri si pe mine ma trage serios in jos, si gindeste-te ce diferenta e de la E6750 la i3 2120... vreo 3 generatii, daca nu ma insel.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Pai l-am gasit cu vreo 30-40lei mai putin..adica nu-l iau de pe pcgarage ci de pe evomag. stiu ca ma trage procesorul in unele jocuri, dar ti-am zis nu sunt pretentios la jocuri. pe mine ma interesa daca imi duce, gen cand o pun sa nu functioneze. intelegi tu? peste 1 luna maxim o so mi-o cumpar. Abia astept sa scap de gt 220 asta laughing... deci intr-un final cam asta e.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

716 RON in momentul asta. La evoMag ai transportul gratuit, sau nu? Ca nu mai stiu exact si daca e sa platesti si transportul, tot acolo iesi. Intr-o luna poate ai noroc si revine StormX-ul pe stoc. Daca vrei sa mai salvezi niste bani poti sa iei linistit Zotac-ul ca e cu inca vreo 30-40 RON mai ieftin. Cel mai bine iei si cauti pe Price.ro MSI-ul/StormX-ul si vezi pe unde ai noroc sa fie pe stoc si la un pret ok.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Pai eu StormX-ul am vrut sa-l iau. si daca numai este in stoc ce sa fac. Am cautat pe toate magazinele..si nu prea am gasit.( poate pe 1-2 dar n-am dat niciodata comanda de acolo.) Orcum sa vedem, oricum daca intr-o luna cand imi iau placa video, daca Stormx-ul nu este in stoc, iau MSI-ul si am terminat.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Mi-am cumparat placa video ( MSI-ul) Merge foarte bine big grin dar am o problema cu adaptoru DVI-VGA. ( eu am monitor pe VGA) si am vrut sa-l conectez la DVI, dar cand am bagat DVI-ul nu mi se deschidea monitoru. oare de ce? sau trebuie sa umblu la ceva sa dau? nu stiu absolut nimic... ma poti ajuta? ( daca vrei poti sa-mi lasi skype tau, daca ai.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Arunca-l, ia un monitor decent cu DVI. Nici nu stii ce pierzi... in alta ordine de idei, daca adaptorul si cablul sint ok, ar trebui sa mearga si cu ala vechi.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru KodrutZ):

Am rezolvat, am gresit adaptorul. Am lu-at DVI-I -VGA, in loc de DVI-D -VGA. mie imi trebuia DVI-D. si am vazut ca nici macar nu intra si cand am vazut ca trebuie DVI-D...am bagat pe ala de al VGA.Ca placa video are 3 conectoare: DVI /VGA /HDMi. ( si monitoru e VGA). Vreau pentru DVI. Numai am bani si pentru alt monitor. O sa-mi iau un adaptor DVI-D -VGA ( sper sa numai gresesc sa iau DVI-I in loc de DVI-D). Orcum e 10 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Lol.

| KodrutZ a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Lol. Nah, e o achizitie buna daca pui problema asa. Cum ziceam, daca vrei garantie de 10 ani cu citiva lei in plus, ia varianta de la EVGA. SC-ul pe care il am si eu. https://www.youtube.com/watch?v=qfDDFptG7-8