| REDXMihai a întrebat:

Salut TPU, in jocuri exista first person (vezi cum vede caracterul), third person (Vezi tot caracterul jocului), second person (vezi tot carcaterul jocului dintr-o parte stanga sau dreapta) dar intrebarea mea jocurile gen LoL si Dota cum se numesc la capitolu asta?

2 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Jocurile LoL si Dota sunt un gen diferit de jocuri, sunt jocuri gen MOBA adica jocuri video de strategie si actiune in timp real.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/League_of_Legends
Direct in pagina de wiki a LoL, sectiunea gameplay
"League of Legends is a multiplayer online battle arena (MOBA) game, in which the player controls a character ("champion") with a set of unique abilities from an ---isometric, or top-down, perspective.---"