| SpeedPrimer a întrebat:

Salut TPU
La ce trebuie sa ma uit cand fac un pc pe piese?
Stiu ca soketul de la placa de baza trebuie sa fie compatibil cu soketul procesorului si tipul de ram cu placa de baza, dar mai sunt si alte chestii la care trebuie sa ma uit?

9 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Bottleneck. CPU sa nu fie prea slab pentru GPU.
Sursa. Nu-ti trebuie 600W daca PC'ul consuma numai 300W.
Case. Sa aiba airflow pentru a reduce temperatura. Ai grija cu overclock.
Overclock. Ai degand pe viitor sa faci overclock?

| SpeedPrimer explică (pentru N0xEterniS):

Nu am de gand sa fac overckock dar cum imi dau seama cat consuma componentele inainte sa le cumpar?

| N0xEterniS a răspuns (pentru SpeedPrimer):

Foloseste un website ca asta : https://outervision.com/power-supply-calculator
Sau pune piesele pe un site specializat.

| alexboss2020 a răspuns:

Simplu toate piesele sa fie compatibile placa de baza cu socket 1151 sa zicem si procesor 1151 nu altul si te uiti la ram daca e ddr4 cumperi ddr4 cam asta ar fi.Restul componentelor cred ca sti cum sa alegi in asa fel incat sa nu ai bottleneck si sa ai o sursa certificata!

| alexboss2020 a răspuns:

Te respect, dar poti sa imi spui cu ce ti s-a intamplat si de ce sunt eu de vina?

| alexboss2020 a răspuns:

M-am uitat pe profilul tau si nu ai pus nici o intrebare asa ca nu am avut eu de aface ceva! Taci din gura inainte sa critici! Ti sa atricat PC-ul pentru ca ai facut tu ceva gresit eu nu ti-am dat nici un sfat si nu ai pus nici o intrebare pe TPU, inapoi in barlogul tau nu ai viata sociala!

| alexboss2020 a răspuns:

Eu? De cine zici? Sau te-ai referit la Speed Primer? Daca ai zis de mine bolnavule sa stii ca eu nu ti-am dat nici un sfat hai sa incheiem discutia!

| alexboss2020 a răspuns:

Ai grija cum vorbesti sau asa ai fost educat! Nu sunt dependent de PC doar imi plave sa ajut lumea uite de ex saptamana asta am iesit cat 5-6 ore afara sa fac sport si sa alerg cu prieteni!

| TheNexus a răspuns:

1. Placa de baza
2. Procesor (CPU)
3. Placa video (GPU)
4. Cooler pentru procesor (unele procesoare au cooler inclus, dar pentru rezultate mai bune sunt si coolere aftermarket, dar sa fie compatibil coolerul cu socketul placii de baza)
5. Hard Disk / SSD (Se spune ca ssd-ul este mai rapid ca un HDD)
6. RAM
7. Sursa (PSU)
8. Carcasa
9. Pasta termoconductoare. (unele coolere au pasta pre-aplicata. De ex coolere stock de la procesoarele Intel.)