| vladf58 a întrebat:

Sal TPU
Un procesor trebuie sa fie compatibil doar cu placa de baza? Sau mai sunt si alte componente cu care ar trebui sa fie compatibil?

Răspuns Câştigător
| FlorinB a răspuns:

Trebuie sa fie compatibil cu socketul placii de baza.

2 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Daca placa e compatibila atunci merge, doar placa de baza conteaza.

| gicaputinica a răspuns:

Nu!
O placa de baza are un anumit Soket adica acel locas unde vine bagat procesorul.
Daca soket-ul este sa zicem, 754 acolo vor intra doar procesoarele 754 si placa il va suporta.
Celelalte componente, hardul, unitatea optica, diferite placi care nu sunt onboard adica, direct pe placa de baza, nu au nici-o treaba cu tipul de procesor.