| FirsT1001 a întrebat:

Vreau mai intai sa imi cer scuze de categorie dar este cea mai vizitata si am nevoie de niste raspunsuri urgent, va rog.
As vrea sa imi achizitionez un sistem pentru gaming si m-am gandit la ceva de genul:
Procesor : Procesor Intel® CoreTM i3-4130, 3.4GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box, http://www.emag.ro/......45WXBBBM/.

Placa video : Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 650 OC, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, VGA, http://www.emag.ro/......BYNKBBBM/.

Placa de baza: Placa de baza Gigabyte H81M-DS2, Socket 1150, http://www.emag.ro/......H55XBBBM/.
Rami : Memorie Kingmax 4GB, DDR3, 1600MHz, http://www.emag.ro/memorie-kingmax-4gb-ddr3-1600mhz-flgf 6/pd/EG8NDBBBM/.
Credeti ca o sursa delux atx 450 w pote suporta aceste piese? As vrea totusi sa le montez in unitatea actuala, sa nu mai dau bani pe alta noua. Va rog daca puteti sa imi dati sfaturi, daca sunt compatibile daca sunt bune si/sau ce imi mai trebuie. ( Hard Disk am deja ). Inca odata imi cer scuze pentru categorie.

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

Poftim
-Dual core de generatie noua
-Placa de baza ok
-4gb ram
-500gb HDD
-Placa video buna, duce orice titlu pe rezolutia ta pe high
-sursa sa tina
-Carcasa ok din punct de vedere al pretului si al calitatii
Nu am pus dvd-rw, pentru a nu renunta la performanta
Probabil te vei intreba de ce am pus dual core si nu quad sau fx 6300 cum am spus mai sus
Raspuns: Pentru ca pe rezolutia ta conteaza foarte mult placa video si nu procesorul, daca aveai o rezolutie gen 1280x1024 atunci trebuia procesor mai puternic si placa video mai ieftina
Wishlist
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/889545/

15 răspunsuri:
| heldeN a răspuns:

Doamne feri. de ce i3 cand ai fx 6300, de ce gtx 650 cand ai 7770/r7 250x?
SI, omg delux pe un asemenea sistem?
raspunde la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai?
2.Ce rezolutie are monitorul tau?

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

In jur de 1600 de lei, 1920x1200

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Sau asa, cu hexa core+placa de baza ceva mai dotata si placa video care inca se tine pe fullhd, oricare din cele 2 sisteme vei alege, te vor multumi ..alegerea este a ta
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/889548/

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

Rezolutia 1920x1200 este maxima pe care monitorul o suporta. daca dau mai mare nu se mai aprinde. Ca sa se vada bine adica bine fixata imaginea pe ecran si clara o tin la 1280x1024. Care din ele inseamna rezolutia monitorului cea care e maxima sau pe care o tin eu? sa stiu pe viitor. nu prea le am big grin

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

Rezolutia 1920x1200 este maxima pe monitorul meu, daca dau mai sus nu se mai vede nimic dar eu tin rezolutia pe 1280x1024 ca sa se vada imaginea bine, toata si sa nu dea pe afara adica se vede tot incadrat bine, intrebarea mea este. rezolutia monitorului inseamna cea care merge maxim adica prima sau cea pe care il tin eu?

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Rezolutia maxima a monitorului este 1920x1200, dar daca te joci pe 1280x1024 mergi pe a2a varianta pusa de mine, se descurca mai bine, datorita procesorului puternic pentru acea rezolutie mica
Daca jocurile le joci pe 1920x1200 (rezolutia maxima) atunci poti merge pe prima variata, pentru ca are placa video mai performanta si asta conteaza pe rezolutie mare

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Si HDD, carcasa nu-ti trebuie? Eu ti-am spus ca daca joci jocurile la rezolutia 1280x1024 vor merge absolut perfect cu fx 6300+7770 (a2a configuratie pusa de mine), de ex: eu joc battlefield 3 cu un procesor mai slabut si o placa video putin mai slaba si am peste 60-70 fps pe 1280x1024 detalii HIGH, fara AA

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

Hdd am eu de 500 gb iar carcasa pun in cea pe care o am acum, e destul de spatioasa pentru placa

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Am inteles, atunci mergi pe varianta asta
quad core
placa de baza de generatie noua
4gb ram
Placa video se descurca bine si pe rezolutia ta 1920x1200
Sursa foarte potenta, de calitate, cu mult peste segotep-ul pus de tine chiar daca au W identici.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/890482/

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

Dar lamureste-ma si pe mine cu o chestie te rog mult, daca monitorul meu vede acum imaginea bine pe 1280x1024 e in functie de placa video care o am acum? adica daca iau alta se va vedea la fel de bine la rezolutia asta sau trebuie schimabta rezolutia? mi'e frica sa nu trebuiasca o rezolutia mai mare de 1920x1200 si sa nu suporte monitorul

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Da,si cu alta placa video la 1280x1024 se va vedea la fel

| FirsT1001 explică (pentru heldeN):

Si nu e nici o problema cu placa aia gtx 750 adica pot sa pun ecranul pe 1280x1024 si cu ea in pc nu?
Multumesc mult pentru ajutor bro!

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Da,dar r9 270 e mult mai buna decat ce ai ales tu, si procesor asemanator happy

| heldeN a răspuns (pentru FirsT1001):

Poftim
-Dual core de generatie noua
-Placa de baza ok
-4gb ram
-500gb HDD
-Placa video buna, duce orice titlu pe rezolutia ta pe high
-sursa sa tina
-Carcasa ok din punct de vedere al pretului si al calitatii
Nu am pus dvd-rw, pentru a nu renunta la performanta
Probabil te vei intreba de ce am pus dual core si nu quad sau fx 6300 cum am spus mai sus
Raspuns: Pentru ca pe rezolutia ta conteaza foarte mult placa video si nu procesorul, daca aveai o rezolutie gen 1280x1024 atunci trebuia procesor mai puternic si placa video mai ieftina
Wishlist
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/889545/

| HiddenWorld a răspuns:

Procesorul i3 nu este tocmai bun pentru gaming.Iți recomand i5 sau i7. Îți recomand placa video Nvidia Ge Force şi cel puțin 4 GB memorie ram (ideal ar fi 8 GB). Asta dacă vrei să îți meargă jocurile mai noi.Eu cred că e mai bine să îți cumperi altul nou, dar e alegerea ta happy.