| Casian14 a întrebat:

Salut TPU!
Recent mi-am cumpărat un volan de la Myra MG7400, și am vrut sa îl conectez la consola mea PS4, dar nu a funcționat. Am conectat controlerul la volan și tot, și ledul rosu se aprinde pe volan, dar când apăs pe butonul de home, nu se întâmplă nimic. E prima oara când îl montez. Ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut,Verifică dacă volanul este conectat corect la consola ta PS4. Asigură-te că utilizezi cablul corect pentru a conecta volanul la consola ta, și că toate conexiunile sunt bine strânse.

Asigură-te că controlerul este conectat corect la volan. În general, volanele au o mufă pentru conectarea controlerului, care trebuie conectată corect pentru a funcționa.

Verifică dacă controlerul este încărcat. Dacă bateria controlerului este aproape descărcată, poate că nu va funcționa corect cu volanul.

Asigură-te că ai instalat orice software sau driver necesar pentru volan. Unele volane pot necesita instalarea unui software sau a unui driver pentru a funcționa corect cu o consolă de jocuri. Verifică dacă ai instalat orice astfel de programe necesare.

Încearcă să resetezi volanul. Unele volane au un buton de resetare pe ele, care poate fi folosit pentru a reseta dispozitivul la setările din fabrică. Verifică dacă volanul tău are un astfel de buton și încearcă să îl resetezi dacă este disponibil

| Casian14 explică (pentru DjSannan):

Am înpins foarte bine cablurile în consolă, fiecare în parte, controlerul era incarcar cu baterie maximă, nu trebuie sa instalez nici un software, iar volanul nu are nici un buton de resetare. Dar chiar dacă ar fi avut, ar fi fost prima data când foloseam accesoriul, deci nu cred ca ar fi ajutat

| DjSannan a răspuns (pentru Casian14):

Dacă ai verificat toate lucrurile menționate de mine și problemele persistă, este posibil ca volanul să aibă o problemă de hardware. În acest caz, poate fi necesar să contactezi serviciul de asistență al producătorului pentru a obține mai multe informații despre cum să rezolvi problema.

Înainte de a face acest lucru, îți recomand să verifici dacă există vreun mod de a configura volanul pentru a funcționa cu consola ta PS4. Unele volane pot necesita configurarea înainte de a putea fi utilizate cu o consolă sau un sistem de operare specific. Consultă manualul de utilizare al volanului pentru instrucțiuni detaliate despre cum să faci acest lucru.

Dacă totuși nu reușești să rezolvi problema, poți contacta serviciul de asistență al producătorului pentru a obține mai multe informații și ajutor. Este posibil să fie necesar să returnezi volanul pentru reparație sau înlocuire