| Satana_Costin_1997 a întrebat:

spuneti-mi si mie parerea despre configuratia de pc care vreau sa o fac vreau sa fie cat de cat pentru gaming

Procesor AMD Athlon II X3 435 2. 90GHz

placa de baza ASRock 980DE3/U3S3

Cooler Cpu DeepColl Gammax S40(al am )

Placa Video Gygabite GT 730 2 GB DDR3 PE 128 BIT(NUstiu

OR O SCHIMB SAU O LAS PE ASTA (o am )

Carcasa Segotep SG-CL

Hard Disk 1 TB SATA 3 64 BUFF Wester Digital

Kit Dual 4 gb ddr3 pe 1600 frecventa cu radiator

Sursa Modulara Ms inter tech 550 wati spuneti-mi ce nu e bine si ce sa schimb VA MULTUMESC este proiectu meu pe parcurs nu vreau sa joc gta 5 la high

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Cauta o placa de baza socket H81 sau chiar H97 daca iti permiti si mergi pe Intel G3258. Overclockat la 4, 5 Ghz - ceea ce vei reusi fara probleme - se va bate cu i5 pe jocuri la rezolutii si detalii medii. La HDD poti merge si pe ceva de la Toshiba pe buffer de 32, nu vei simti diferente in gaming, insa vei iesi mai ieftin. Intre memoriile de 1333 Mhz si cele de 1600 Mhz nu este absolut nicio diferenta daca nu te joci la rezolutii mai mari decat full HD, asa ca mergie pe un single Kingston 4gb 1333 Mhz DDr3. Poate astfel mai poti plusa la placa video. Bafta!

2 răspunsuri:
| Necula_Constantin_1998 a răspuns:

Imi place aproape tot mai bun procesor amd athlon II, nu stiu ce sa zic, parca AMD nu mai e folosita, sincer pentru mine si un i3 cu 3 ghz parca e mai bun..., tot e bun, dar recomand i5 cu cel putin 2, 7 ghz, bafta, sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ce am zislaughing

| Satana_Costin_1997 explică (pentru Necula_Constantin_1998):

Salut nu imi permit i5 sau i3 ca daca imi permiteam imi loam bine inteles