| IonutzuOoO a întrebat:

stie cineva ce sunt biti adica x64 sau x86? Eu am pe x86 adica x32 si cand vreau sa instalez windows x64 nu ma lasa de ce? Si biti astia ce sunt, ma refer cum sau format ei hard-ul e pe x32 sau cum? Ar trebui sa instalez ce windows vreau? Ma refer pe x64. Sau placa de baza e pe x32? Sau cum?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

X32 sau x64 e arhitectura pe care a fost scris sistemul de operare.
http://www.windowsfaralimite.ro/windows/windows-32-bit-versus-64-bit/
Aplicatiile de pe 32 ruleaza pe 64, dar viceversa nu. O sa ai mai multe avantaje pe 64 printre care si performanta. Faptul pentru care nu te-ar lasa sa instalezi x64 este ca procesorul nu suporta 64 de biti (nu neaparat la tine, dar in general in majoritatea cazurilor). Vezi ce procesor ai, si ce arhitectura are, si daca vrei so pe 64, schimba-l.