| GaaraOfTheSand a întrebat:

Stie cineva un program pentru facut poze si un program pentru facut video?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Editor grafic: Photoshop sau GIMP
Editor video: Sony Vegas sau OpenShot

| GaaraOfTheSand explică (pentru anonim_4396):

Poti face poze sau video?
Link download?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GaaraOfTheSand):

Pozele se fac cu aparatul foto. Înregistrările video cu camera video.

Prelucrarea pozelor se face cu programe de editat imagini (editoare grafice), iar prelucrarea video-urilor cu programe editoare video.

Photoshop se cumpără. Cu vreo 45 de milioane de lei vechi: http://www.emag.ro/......E2QYKBBBM/
La fel Sony Vegas.

Recomandarea mea e să schimbi sistemul de operare. Lasă Windows-ul că e scump. Dai bani aiurea pe licență de Windows, pe Microsoft Office, poate și pe antivirus.

Poți încerca Linux. Recomand Ubuntu ( www.ubuntu.ro ). Îl folosesc de mai mult de un an și e chiar fain. Nu mai ai nevoie nici de antivirus... pe Linux nu sunt viruși.

Pe Linux poți folosi programele GIMP și OpenShot care sunt gratis și înlocuiesc bine Photoshop-ul și Sony Vegas-ul.

Sunt și alte editoare de imagini și video. Bineînțeles...
De exemplu, tot editor de imagini: http://pixlr.com/editor/ E un fel de Photoshop online. :) Poți să-l folosești gratis, dar ai nevoie de conexiune la Internet, evident.

Spor! :)
P.S. Oricum, ai grijă cu pirateria software. Chiar nu merită. Mai mult câștigi dacă te obișnuiești cu programe gratis.

| GaaraOfTheSand explică (pentru anonim_4396):

Nu intelegi.....eu vreau sa fac video si poze cu pc,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru GaaraOfTheSand):

Chiar că nu înțeleg. happy Dar măcar încerc. big grin

Dă-mi un exemplu făcut de alții, de ceva ce vrei să faci tu.

| GaaraOfTheSand explică (pentru anonim_4396):

Adica imi trebuie un program sa fac un video ca si pe youtube ceva de gen

| GaaraOfTheSand explică (pentru anonim_4396):

Si pentru poze sa apas o tasta si sa-mi dea poza