| bogdyyBOB a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video nVIDIA gforce 610
http://goo.gl/bXND8I
Si vreau sa stiu daca se potriveste cu alte piese care le am in PC:
Ram 4gb
Procesor Intel core i3-3240
si am inteles ca trebuie si cata putere are sursa dar asta nu pot afla deoarece PC-ul este inca in garantie si nu pot deschide carcasa, daca stiti vreo modalitate de a vedea cata putere are sursa fara sa deschid carcasa as fi recunoscator

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, nu vrei, crede-ma! i3-3240 e un procesor foarte ok, 4 GB de ram e decent, insa 610 e o ragalie de placa video. Tot pe acolo ca performanta si fara bani iesi daca iti folosesti integrata... De unde ai luat calculatorul? Link, ceva? Daca e de-ala de supermarket, te asigur eu ca sursa e o ragalie chinezeasca.

| Zangetsu a răspuns:

Strange bani pentru o placa video de macar 400-500 de lei deoarece GT 610 nu e conceputa pentru jocuri.

| bogdyyBOB explică (pentru KodrutZ):

De la Auchan e un serioux care a venit cu o placa video nVIDIA gforce 210 de 1 gb. Eu nu vreau jocuri si performanta uriasa doar sa mearga 1 joc sau 2 foarte bine pe el si sunt fericit. Am buget de 200 lei daca ai vreun site cu placi video bune pana in 200 lei sau 200 lei lasa link plss

| nExTwHo a răspuns (pentru Zangetsu):

Pe nVidia GeForce GT 630 merg jocuri gen: GTA IV( la high), GTA V ( la minim)?

| bogdyyBOB explică (pentru nExTwHo):

Daca merge minecraft si Gta 4 bine eu ma multumesc si asa eu calculatorul il tin pentru programare...

| nExTwHo a răspuns (pentru bogdyyBOB):

Si ce sa inteleg eu prin acest raspuns? Te-am intrebat daca merge jocurile specificate de mine mai sus... doar astea ca altele nu ma intereseaza prea mult.

| bogdyyBOB explică (pentru nExTwHo):

Da merge gta 4 la maxim, gta 5 nu stiu...

| nExTwHo a răspuns (pentru bogdyyBOB):

Am folosit un site si imi zicea ca GTA V cu setari la llow ruleaza bine... fara lag. acum sa vedem cand va aparea piratat

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdyyBOB):

"Performanta uriasa" inseamna de pe la un SLI/Crossfire la care te costa doar placile video cel putin 4000 RON in sus. De 200 RON nu iei nimic nou bun de ceva, dar gasesti SH chestii decente, gen HD 5770, par example.

| KodrutZ a răspuns (pentru nExTwHo):

GTA 5 pentru PC nu a aparut sub nici o forma. Tot ce zic astia legat de cerinte sint presupuneri. Daca o sa fie la fel de prost optimizat ca GTA 4 la lansarea pentru PC, atunci nu o sa ruleze bine nici pe un calculator de 30.000 RON cu 4 placi video...

| nExTwHo a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu cred ca o sa fie optimizat bine ca a trecut ceva vreme de cand a aparut pe console...P.S: cu placa mentionata de mine mai sus ar rula cu cel putin 30 FPS?

| KodrutZ a răspuns (pentru nExTwHo):

Optimizat my ass. La citi bani fac cu el pe console, nu stiu daca se mai agita sa il scoata pe PC. Eu unul nu as face asa ceva, in locul lor. Cu GT630? Mira-m-as, poate doar la vreo 800X600 si detalii low-low. Ala e chin, nu e joaca. E pacat de procesorul tau, ia frumos un GTX 750 macar daca vrei placa video decenta.

| bogdyyBOB explică (pentru KodrutZ):

Decenta dar de 4000 lei imi cumpar pc nou big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdyyBOB):

Nu are sens sa iei un pc nou. Ti-am recomandat o placa de ~6-700 RON totusi, nu de 3000. happy