| Robert2090 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video si am de ales intre ati radeon hd 3870(512mb) si hd 6450(1gb),si nu stiu care e mai buna...(eu as zice ca hd 6450 e mai buna,are si DirectX11, dar acum nu stiu ca am vazut pe game debate la gta iv merge mai bine cu un hd 3870). Raspundeti doar daca va pricepeti!

Răspuns Câştigător
| mihaiwz98 a răspuns:

Categoric hd 3870 este semnificativ peste hd 6450.HD6450 este o placa video pe 64 bit deci n-are nici o treaba cu jocurile.HD3870 este o alegere evident mai buna chiar daca are DX10 are 256bit si restul configuratiei mai buna decat cealalta.Sa zicem ca daca joci pe o rezolutie mai mica la setari mici spre mari jocurile din ultimii ani este o placa aproape decenta comparativ cu hd 6450 care este total nefolositoare mai ales daca vrei sa joci jocuri gen gta 4.Am avut si eu o placa video pe 64 bit si aveam lag si in san andreas chit ca aveam 4gb ram si un dual core destul de bun

| Robert2090 explică (pentru mihaiwz98):

Mersi mult big grinbig grinbig grin

| mihaiwz98 a răspuns (pentru Robert2090):

Cu placere

| Robert2090 explică (pentru mihaiwz98):

Man,daca stii imi poti spune o placa video cu 1gb pe 256 biti?(dar mai ieftina)

| mihaiwz98 a răspuns (pentru Robert2090):

Nvidia GT 9600 sau chiar GT9800.In ambele cazuri pot fi si pe 512mb dar si pe 1gb cu 256 biti.Sunt placi video vechi si pentru jocurile cu cerinte mai mari sunt depasite de situatie dar in orice caz cat de cat poti juca cu ele mai ales daca ai un procesor bun si macar 4gb ram