| Ch0co a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop cu 8GB RAM si dupa sa ii fac upgrade la 16GB RAM. Este posibil?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Cel mai ușor ar fi dacă ai găsi un laptop cu 2 slot-uri de RAM și doar unul ocupat de o baretă de 8GB, astfel tot ce trebuie să faci este să cumperi o baretă de 8GB și gata.
Dar trebuie să te asiguri că poți accesa memoria RAM fără a pierde garanția în proces. Dacă laptop-ul are o ușiță specială pentru RAM și HDD, sigur nu vei pierde garanția, dar dacă trebuie să deschizi tot laptop-ul pentru a ajunge la RAM, sigur pierzi garanția.

1 răspuns:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Pentru un laptop de gaming sunt suficienți 8 GB memorie RAM. Dar da, presupun că are 2 sloturi la laptop pentru memoria RAM. Dacă folosești programe de editare care mănâncă multe resurse, poți opta pentru acest upgrade. Dar eu zic că 8 GB sunt mai mult decât ai avea nevoie momentan.