| GeoOk a întrebat:

Vreau sa-mi instalez cele mai noi noi drivere la placa video Intel(R) 82945G Express Chipset Family, ma puteti ajuta? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doresti sa instalezi acest driver? Eu nu am avut niciodata nevoie de instalarea driver-elor pentru o placa video a unui laptop. Ai probleme cu imaginea, cu rezolutia etc?

| GeoOk explică (pentru anonim_4396):

N-am probleme, dar as vrea sa se vada mai bine in jocuri si sa nu se acadeze happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeoOk):

Problema este alta: laptop-urile nu sunt facute pentru jocuri, cel putin, nu cele obisnuite. Eventual laptop-urile care sunt echipate cu procesor"i7"ar fi pentru ceva jocuri, dar nu jocuri de ultima generatie, sau care au cerinte de sistem foarte mari. Daca iti doresti sa poti rula jocuri recente, ai nevoie de un sistem desktop performant cat de cat. De exemplu, am instalat Fifa 2008 pe un Laptop care a costat 2500 Lei, echipat cu procesor"i3", si mergea sacadat la maxim jocul, groaznic. Laptop-urile nu sunt pentru jocuri. Initial au fost create pentru a usura munca celor care calatoresc des.

| GeoOk explică (pentru anonim_4396):

Aha.Dar eu n-am laptop, am desktop : Procesor: Dual Core 3.0, Ram 1 gb, placa video onboard happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeoOk):

Asa da. Stii care e problema? Ai nevoie de o placa video dedicata. Cea pe care o ai tu este integrata, adica direct pe placa de baza plasata. Degeaba ai procesor Dual Core, fiindca placa video trage procesorul in jos la jocuri. Ai procesor destul de bun. S-ar merita sa ai alaturi de el si o placa video dedicata cam la acelasi nivel (care costa in jur de 200-300 de lei, macar de 250 de lei), si inca 3 Gb rami, sa fie totul echilibrat, asta doar in cazul in care doresti sa rulezi jocuri bunicele, mai noi. Ramii sa fie 2Gb Si 2 Gb, nu 1 Gb, 2Gb, 1Gb, ci 2 si 2.