| anonim_4396 a întrebat:

Salut TUP, îmi puteți spune ce anume cauzează eroarea "exitcode=201" în cadrul limbajului Pascal(Free Pascal)?
Lucrez la un program pentru atestat și într-o anumită procedura imi dă aceasta eroare, daca nu mai apelez procedura respectiva programul merge fara probleme, la compilare nu imi da aceata eroare, pe parcursul programului in momentul în care se executa procedura cu pricina, cum să rezolv aceată problemă?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

201 Range check error

An array was accessed with an index outside its declared range.
Trying to assign a value to a variable outside its range (for instance an enumerated type).

Greu sa fi dat un search pe google

| Iuliaaan a răspuns (pentru suntserios):

Am cauta pe google dar aceasta explicatie nu ma ajuta deoarece programul respectiv merge foarte bine in Pascal GUI(apk Android ) dar in Free Pascal face eroarea asta deci...(astept un raspuns de la cineva care a mai avut genul asta de problema si cunoaste cum se rezolva)