| Danutz_2579 a întrebat:

Salut,
Vrea sa achizitionez aceasta placa video:http://www.altex.ro/......la-alegere
Credeti ca este compatibila cu calculatorul meu( o sa imi mearga jocurile ok chiar si cu asa slab procesor)?
Processor Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2. 50GHz

6 răspunsuri:
| Danutz_2579 explică:

Si am inteles ca imi trebuie ceva sursa de alimentare cu 6 pini ce sunt aceia? Eu cred ca am cu nuami 2 pini.Ce placa video care sa coste 500 lei imi recomandati pentru gamimg?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danutz_2579):

Zi mai bine ce sursa ai. Daca ai pocnitoare, atunci ia neaparat un GTX 750 Ti. Sau nah, fara Ti, daca bugetul e 500 RON.R7 260X e ok, dar consuma mult mai mult ca un 750 pentru o performanta similara.

| babanuemy a răspuns:

Am si eu placa video R7 260X 1GB DDR5 doar ca e de la Sapphire.Aceasta placa video din punct de vedere al performantei este cu putin peste GTX 750 iar GTX 750TI este cu putin peste R7 260X.Eu o rulez cu o sursa de 250W reali! Consuma in jur de 100-110W.Daca ai bani destui ia-ti un GTX 750 Ti. Daca nu ai ia-ti un R7 260x dar trebuie sa ai si o sursa buna.Decat sa schimbi sura mai bine iei GTX 750 ti deoarece o sursa minima buna costa 100+ lei.
Acum depinde de tine. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai intrabari de rog sa le pui.

| Danutz_2579 explică (pentru babanuemy):

Am buget fix de 500 lei deci ce zici care se merita mai mult(eu vreau performanta in gaming chiar si cu procesorul care il am o sa imi mearba pe high bf3, bf4, nfs run, rivals, crysis3 etc?)
M-am uitat la acestea:http://www.emag.ro/......D7RP4BBBM/
-------
http://www.emag.ro/......DS0LQBBBM/
si
http://www.altex.ro/......la-alegere
Care crezi ca da rezultate mai bune si functioneaza mai bine fara probleme pe un sistem ca al meu? Si care imi recomanzi din cele aratate de mine? Daca ai alte propuneri te rog sa imi spui sa nu depaseasca mai mult de 500 ron

| KodrutZ a răspuns (pentru Danutz_2579):

Hai nu o da in fantezii acuma. Procesorul o sa te traga MULT in urma. FOARTE MULT. Am avut un HD 4770 cu X2 4000+, care X2 e ca performanta pe linga al tau. Cind am trecut de la X2 4000+ la i3 2120 fara sa schimb placa video, deja ma simteam ca parca am schimbat si placa video. De exemplu la WoT, cu tot la maxim, daca inainte imi statea in 30-35 fps cu destule caderi la 15-20, acum imi statea peste 40 constant. Am trecut la 750 Ti ca mi s-a prajit 4770-ul, avea totusi aproape 5 ani placa. Gindeste-te in ce hal te limiteaza pe tine un procesor ca ala cu o placa ca 750 Ti. Ca sa fie in ton cu procesorul, poti sa iei un R7 250 sau un GT 740.

| babanuemy a răspuns (pentru Danutz_2579):

Acum debinde si ce sursa ai.Cum am mai spus placa consuma in jur de 100-110W.Si KodrutZ are dreptate in privinta procesorului.Procesorul trage placa video destul de jos si nu o sa folosesti tot de poate placa video.Si nu cred ca o sa poti sa joci toate jocurile pe care le-ai enumerat pe high(mai ales Crysis 3.Mai bine asculta de KodrutZ si ia-ti R7 250.Gandeste inainte sa faci o achizitie mai ales in PC.