| catalin542000 a întrebat:

Salut,vreau sa fac ok la 6700k sa ajung la 4, 7ghz,ca in acest video.
https://www.youtube.com/watch?v=9KIonWFMvIs&list=WL&inde x=3&t=372s
Minutul 6:14.
Acolo imi scrie voltajul si nu am nicio problema.
Vreau doar sa stiu daca pot face oc cu aceste componente:?
►COOLER : Enermax Lepa AquaChanger 240
►MB : GIGABYTE GA-H170-D3H
►RAM : 16GB HyperX Fury DDR4 @ 2133Mhz

Si mai vreau sa stiu de ce nu imi da voie sa schimb voltajul la Vcore?

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

OC (Overclock) nu ok se face doar pe plăcile de bază cu chipset Z170, cum a spus și Cristi. Ce vrei să folosești calculatorul?

Ai de făcut encode în veselie? Ai de lucrat în programe de editare foto/video sau programe 3D și nu îți ajunge timpul până trebuie să predai produsul final?
Daca răspunsul este nu la aceste întrebări, înseamnă că nu ai nevoie de OC.

| Cristi9025 a răspuns:

Cum sa overclockezi asa de tare cu o placa de baza h170!?!? Ai nevoie de o placa de baza Z170. Si eu ti-as recomanda cooler lichid de la corsair.