| catalin542000 a întrebat:

Salut am un pc
CPU : Intel Core i7 6700K @ 4. 0Ghz
►COOLER : Enermax Lepa AquaChanger 240
►MB : GIGABYTE GA-H170-D3H
►RAM : 16GB HyperX Fury DDR4 @ 2133Mhz
►SSD : A-DATA Premier Pro SP900 128GB
►HDD : WD Blue 1TB
►GPU : ASUS GeForce GTX 1080 Turbo 8GB GDDR5X 256-bit
►PSU : KeepOut Gaming FX900 900W
►CASE : Deepcool Dukase v2
am incercat sa fac un oc la procesor si placa video,si mi-a mers pana la un moment dat cand a inceput sa mearga pc-ul mai in lag,tare in lag, ei ce am facut am dat la setari fefault pentru placa video si procesor, ba chiar am si resetat setarile din bios sotand bateria pentru 10 secunde.
Si acum am totul la normal insa cand intru in ets 2 si il alte jocuri imi merge ets ul cu 27 -7 fps chiar si cand stau pe desktop imi face cateodata lag, si nu stiu de ce, am reinstalat windows 10 pro x64 dar degeaba.
Cum pot face in asa fel incat sa nu mai am lag?
Intr-un timp stiu ca a disparut lagul pentru 10 secunde si mergea ok dar dupa a reaparut si nu mai scap de el.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sincer mă mir că ai lag la un asemenea PC. Parcă ai o racheta!

| marian37 a răspuns:

Hmmmm...oc pe placa de baza cu chipset h...interesant.

| catalin542000 explică (pentru marian37):

Pentru tine este interesant, problema este ca aici vorbim de placa video si de procesor

| marian37 a răspuns (pentru catalin542000):

Ti-am inteles problema si nu stiu sa te ajut, dar am ramas uimit ca ai facut oc la procesor pe o placa de baza ce nu suporta oc.

| catalin542000 explică (pentru marian37):

Da,pai am făcut un update de bios de la versiunea f14 versiunea cu care a venit placa la versiunea f23a si aceasta versiunea mi-a dat voie să fac oc.

| Al3x998 a răspuns:

Eu zic sa renunti la Overclock pentru ca ai un PC racheta, reinstaleaza windows-ul, dai reset la setarile default din bios si vezi daca mai ai lag.

Nu am idee de ce iti face asa, nu trebuia sa se blocheze de la un overclock. Singura componenta mai "pocnitoare" este sursa, keepout nu este o firma ok, iti recomand Seasonic sau Corsair.