| Ritska a întrebat:

Vreau sa scot o imagine color la imprimanta in format A4 dar problema este ca imaginea ce vreau sa o printez are dimensiunile 1280x1024 pixeli cea ce cred ca este cam mic pentru o foaie A4! Întrebarea mea este daca se va printa bine imaginea (daca nu se va deforma prea tare), daca merge sa o printez la aceste dimensiuni.

PS: Care sunt dimensiunile unei foi A4 in pixeli?

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

O foaie A4 are dimensiunile de 210 x 297. Milimetri, nu pixeli. Pixelul este cel mai mic element al unei imagini care poate fi procesat individual într-un sistem de afișaj video. Cu cat mai multi pixeli pe ecran, cu atat mai mare calitatea imaginii de pe display (si evident pictogramele mai mici). Nu se masoara in pixeli ceva listat la imprimanta. Setarea imaginilor pentru printare se face in DPI (Dots Per Inch = Puncte per Inch. Un inch=aprox. 2, 5 cm) Cu cat mai multe puncte pe inch, cu atat mai clara imaginea. Rezolutia standard e 600 DPI, dar se poate seta dupa dorinta.