| ALy_Alexya_1995 a întrebat:

Am o mare problema cu pc-ul. Nu accepta deloc WinXP HDD-ul nu stiu ce sa-i mai fac. Am facut si setarile in bios si degeaba. Dupa ce scrie Setup is starting Windows apoi apare blue screen... Asa am patit la toate Windowsurile Xp.
Ma puteti ajuta cu un sfat ceva?

1 răspuns:
| ale28bz a răspuns:

Pai ar putea fi mai multe cauze, daca e model mai nou s-ar putea sa prebuiasca ceva drivere ahci integrate in cd ul de windows sau din bios sa treci tu pe alta setare din bios- main- IDE configuation [ AHCI] ( schimba aici)
O alta cauza ar fi o conectare improprie iti recomand deconectarea mufei de la hard si reconectarea ei, de fapt deconectarea tuturor mufelor si reconectarea lor ( identic)
Daca ai atasat un nou hardwer trebuie sa schimbi ordinea de la master la slave ( prin intermediului jamperilor)
Poti scoate bateria de bios pentru a reveni la starile din fabrica ( bateria trebuie deconectata cateva minute)
Incercare unui alt cd de Windows ( poate acela pe care il ai are o eroare de scriere).
Revino cu un mesaj si te voi ajuta