| ShREKT a întrebat:

Salutare, am primit recent in PS4 Pro fara manete, iar acum am facut rost de o maneta si nu reusesc sa o conectez la el nicicum. Am incercat prin cablu, prin pair cu bluetooth, desi nu pot accesa meniul de la PS sa activez bluetooth-ul. Am incercat cu doua manete, una primea alimentare de curent cand o conectam prin cablu, dar tot nu reusea sa se contecteze. Cand pornesc PS-ul apare acel text care zice sa apas acel buton de pe maneta si nu pot trece mai departe. Stie cineva cum as putea rezolva asta?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Acele manete de care zici se numesc controllere!
Sunt originale PS? daca nu sunt originale PS si nici macar compatibile adica nu au buton PS nu vor functiona!

Sa zicem totusi ca sunt originale PS

Orice controller ca sa fie recunoscut de consola PlayStation, prima data trebuie conectat prin cablu la consola! dupa care consola ar trebui sa il recunoasca! La orice a doua conectare a controllerului numai este necesara recunoasterea lui prin intermediul cablului, decat atunci cand incarci controllerul!

Incearca cu cele 2 controlere ale tale sa vezi daca functioneaza si le recunoaste! cate unul pe rand, sa le conectezi prin cablu dar prin a schimba portul, adica este posibil ca unul dintre porturile USB ale consolei sa fie defect, sau chiar ambele porturi!

Exista si posibilitatea ca bateriile celor 2 controllere pe care tu le ai sa fie uzate si astfel consola sa nu le recunoasca!
Acele 2 controllere pot avea si probleme la mufa de alimentare si iarasi sa nu poata fi vazute!
Poti acele controllere sa le verifici pe un joc video pe PC, sau conectandu-le prin cablu USB la PC, daca PC-ul le vede atunci sunt functionale.
Functionale dar daca nu-s originale sau cum am zis compatibile consola nu le va recunoste sau le va recunoste dar nu le vei putea folosi.
Am incercat in trecut sa conectez un controller Logitech la o consola PS4, a functionat dar nu puteam folosi butonul PS, pentru ca acel controller nu avea buton PS!

Sunt mai multe lucruri de luat in calcul!

| ShREKT explică (pentru Simpatic):

Da, sunt si originale si noi laughing dar am gasit problema, cablul era de incarcare doar, nu si de date. l-am schimbat si am reusit, mersi!

1 răspuns: