| PatrickMan a întrebat:

Salutare!
Am si eu cateva intrebari:
1. Stie cineva cum functioneaza copyright-ul pe YouTube?
2. Daca fac un live, pot sa folosesc orice muzica atata timp cat dupa nu postez video-ul si il monetizez?
3. Ar trebui sa specific ceva in descriere daca folosesc muzica comerciala?
Daca cineva are cunostiine, timp si chef, sa-mi explice si mie cum sta treaba, va rog.

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| ImJustAleks a răspuns:

Salut!
Copyright-ul este un subiect destul de controversat în ultima perioadă. De ce?
Copyright-ul sau drepturile de autor practic acționează ca o barieră împotriva plagiarismului (copiatul unor idei/lucrări personale și distribuirea lor sub numele tău) și asta aduce multe probleme, mai ales pentru creatorii de content.

Pe scurt, cum funcționează sistemul de copyright pe YouTube: Poți folosi, să zicem, secvențe dintr-o melodie cunoscută/un film pentru a discuta, a critica etc. respectiva creație. Atâta timp cât ai ceva de adăugat și poți justifica folosirea ei, nu ar trebui să ai nicio problemă.
Ceea ce în schimb NU ai voie să faci este să copiezi în întregime sau să folosești, de ex., o melodie de fundal FĂRĂ acordul creatorului.

Regulile acestea se aplică în mare parte dacă tu, personal, vrei să monetizezi video-ul respectiv.
Pentru ce ai specificat tu, unde ai un live, nu postezi/nu monetizezi, în cel mai rău caz (dacă postezi), pot creatorii melodiei/melodiilor să activeze ei monetizarea lor proprie (am avut o experiență anterioară, totul a fost ok).

Pentru întrebarea 3, de obicei este nevoie. Acum, depinde de la unii creatori la alții. Dacă vrei tu, da. Așa ar fi și frumos happy

Sper că te-am ajutat, asta e și din cunoștințele mele, cât de cât ce am mai învățat de pe platforma asta.
Să ai o zi faină, baftă cu ce faci!