| serau999 a întrebat:

Salutare!
Cine imi poate da niste jocuri mai bune pentru sistemul:
RAM: 1GB DDR2
Processor:AMD Sempron Processor 1. 61GHz, 3000+
Placa video:nVidia GeForce GT 730, 2GB.

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Nu prea am ce jocuri sa iti sugerez, pentru ca placa video este mult prea performanta pentru RAM si procesor, mai mult ca sigur ca exista bottleneck (cand o piesa este prea performanta pentru celelalte). Incearca sa iti mai adaugi cel putin 1 GB RAM, si sa schimbi hard-ul in caz ca face probleme. Hard-urile mai vechi pot avea probleme dupa ce montezi in pc o noua placa video, pentru ca pe ele se afla ceea ce trebuie trimis la procesare la placa video. Pana atunci, poti incerca:
- Battlefield Play4FREE;
- League of Legends;
- NFS World;
- Fifa World;
- World of Tanks;
- War Thunder;
- Team Fortress 2;
Si jocuri browser (pe care le joci direct pe net):
- Ballistic;
- Contract Wars;
- Freefall Tournament;
- Rush Team;
- BeGone: Guerra.
Primesc FUNDA pentru acest raspuns?

| serau999 explică (pentru YoChriss):

Ce este "bottleneck"?
Oricum, am dat comanda de procesor la eMAG. Mersi de ajutor, dar chiar nu mai stii nici un joc? Ma cam plictisesc, mai ales ca trebuie sa si astept pentru procesor. Iti dau funda daca imi explici, MACAR, ce este "bottleneck".

| YoChriss a răspuns (pentru serau999):

Ti-am scris mai sus numai jocuri gratuite. Le gasesti pe Steam, sau pe site-ul dezvoltatorului. Bottleneck-ul ti-am spus si mai sus ce este. Apare atunci cand o piesa este prea slaba decat celelalte. Gandeste-te la o sticla, cu apa in ea. Unde sta apa sunt componentele performante, iar gatul sticlei (bottleneck), este reprezentat de componentele slabe. Daca vrei sa versi apa, nu curge toata apa deodata, din cauza gatului sticlei, care este prea ingust, ci apa se va scurge din sticla intr-un timp mai mare. Asa si cu pc-urile: daca o componenta este prea slaba fata de celalalte, va incetini pc-ul. Primesc FUNDA la primul raspuns?

| serau999 explică (pentru YoChriss):

Da, da... Mersi.