| miguel12345 a întrebat:

Salutare! De curand mi-am cumparat un laptop HP cu placa video integrata si mi-am instalat 2 jocuri destul de slabe ca si specificatii cs 1.6 si samp. Ambele imi merg destul de greu si as vrea sa stiu daca asta se datoreaza puterii scazute a laptolui sau trebuie sa il setez cumva pentru o mai buna performanta? Laptopul are urmatoarele specificatii: Intel HD Graphics 4400 Procesor Intel i5-4200CPU @ 1.60 GHZ si Windows 10. Mersi anticipat dau funda!

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca ai doar 4 gb de ram e slab.

| miguel12345 explică (pentru aditimus):

8 gb de ram am, am uitat sa specific si asta.

| marinaru777 a răspuns:

Pt windows 10 sa ruleze mai bine
1.Se dezactiveaza antimalware pentru ca scaneaza permanent si ingreuneaza sistemul
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
2. Se face update la windows pana la versiunea 20h2 pentru ca altfel ruleaza cand nu te astepti si ingreuneaza sistemul daca nu il dai pe pauza 7 zile cand ai treaba la laptop sau pc.
3. Placa video se trece pe performanta nu pe calitate pentru a rula video mai bine si a creste fps urile in jocuri.
4. Obligatoriu de pus ssd pentru cine nu are ar fi cel mai important upgrade.