| PainTech a întrebat:

In laptop am 2 placi video ( AMD Radeon R5 M230 si un Intel HD Graphics 4600 ) - asa am cumparat laptopul.

Pentru ca ambele sunt destul de slabute, puterea lor poate fi combinata pentru o performanta mai buna? Trebuie sa instalez ceva suplimentar sau toata treaba asta e deja facuta automat?

Trebuie sa selectez una principala? Cum fac asta? Pe care ar trebui sa o selectez?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Nu poti face ceva echivalent AMD CrossFireX sau NVDIA SLI daca la asta te gandesti. In primul rand ca ai doua placi video cu producatori diferiti. In al doilea rand, nici cu doua placi AMD sau NVIDIA nu merge oricum si cu orice model de placa.

Ce se intampla in cazul tau se numeste Hybrid Graphics adica ai doua placi video, una mai slaba (Intel) si una mai puternica (AMD). Teoretic, datorita driver-elor speciale, OS-ul ar trebui sa stie sa lanseze programele care nu au nevoie de grafica avansata cu placa slaba (pentru economisere energie) iar programele care vor grafica avansata sa le lanseze pe placa puternica (pentru performanta).

Daca detectia din driver nu merge asa de bine, la NVIDIA cel putin, ai optiunea sa faci click dreapta pe executabil si sa ii zici tu explicit pe ce placa video sa il execute.

1 răspuns:
| Superior a răspuns:

R5 M230 e mai buna. Nu pot fi combinate.