| SilentAsaSSin a întrebat:

Salutare gamerilor. Vreau sa-mi achiziționez un Pc pentru gaming. Ce părere aveți?
Carcasa: AZZA Inferno 310
Procesor: Intel i7-9700k, 8x 3. 60GHz
Cooler: Master MasterLiquid ML120L RGB
Mainboard: ASUS ROG STRIX H370-F GAMING, S. 1151
Grafica: NVIDIA GERORCE RTX 2070 8GB
RAM: 16GB Corsair Vengeance DDR4-3000
SSD: 250GB SAMSUNG SSD 970EVO PLUS, M.2
Hard-disk: 1TB Western Digital WD Black SATA 3
Sursa: 500 Watt ne quiet! Pure POWER 11 80+ Gold
Sound: ASUS Xonar SE
Ventilatoare: 3 Set-AZZA RGB LED, 120mm

Preț: 1792€
Se merită?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Poti avea performanta similara la un pret ceva mai mic.
Totusi si configuratia asta e aproape ok.

| aditimus a răspuns:

Mi se pare cam scump...

| Mirel4412 a răspuns:

De la un pret merita orice, daca ai bani cumpara-l, e bun.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu prea merita 8300 de lei pe asta, ca procesor și placa video e ok, dar in rest astea sunt problemele:
1. De ce sa ai procesor cu i7 și cu k, adică un procesor cu oc, când tu nu ai placa de baza cu z ca să ii faci oc, as schimba placa de baza cu un z390 Asus prime-p, sau cu orice alta placa de baza cu z, cum ar fi z390 aorus elite etc.

2.As schimba ramii cu vengeance de 3600mhz, dar repet, ai nevoie de placa de baza cu z ca să faci oc și la rami, nu numai la procesor, ca altfel degeaba ți ai luat rami cu 3000mhz când ei o sa îți meargă la maxim 2666mhz/2400mhz.

3.Ssd ul e bun, dar hard în 2020 mi se pare prea aiurea, ca sunt foarte lente, macar mai ia-ți un ssd de la Kingston a400 de 480gb.

4.Sursa de nici o culoare nu îți duce i7 9700k și rtx 2070, minim minim iti trebuie 650w, cu certificare 80plus gold, recomand ceva de la corsair, seasonic.

Deci per total e un pic cam teapa sistemul, placa video și procesorul, ssdul și ramii sunt ok, în rest componentele sunt de toată jena, componente de astea găsești la site de 3000 de lei. Dar bănuiesc ca ți-l-ai luat din magazin sau o sa urmeze sa îl iei. Dar nu recomand sa îți iei din magazin, ca tot ce pun ei în pc sunt componente ieftine, ca să iasă pe profit, eu dacă ar fi sa asambleze același pc cu aceleași componente mi-ar ieși undeva la 6000-7000 de lei, în plus nu e vorba de bani, dar ideea e ca restul componentelor sunt prea proaste pentru i7 9700k și 2070. Asta e treaba cu pc urile cumpărate din magazin, mai bine îți faci tu pc.

| Andresso a răspuns:

Are sursa prea slaba pentru componentele ei. Daca avea 600w erai ok.

| Andresso a răspuns:

Si nu... NU merita, e prea scump.