| fundrive78 a întrebat:

Salutare,
Ma poate lamuri cineva daca pot descarca jocuri de pe net pe computer si apoi sa le instalez pe smartphone sau trebuie sa am net pe telefon ca sa le pot descarca? Si daca se poate cum si de unde? M-ar interesa ceva gen sudoku sau integrame sau puzzle etc.
Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Principiul e simplu. Installer-ul unui joc este un fisier cu o extensie, in general apk (android package).

Il lansezi si se instaleaza.

Poti sa descarci apk-urile pe calculator si apoi sa le pui pe telefon. Transferul de pe calculator pe telefon nu trebuie sa se faca neaparat pe net.

Poti sa il faci (daca ai) prin :
- kies (daca ai wireless) - este o aplicatie care iti transforma telefonul intr-un mic server de net si cu browser-ul te conectezi la el. Poti sa incarci/descarci fisiere.

- prin cablu usb - la fel, incarci/descarci fisiere

- prin cardul de memorie (ai nevoie ca telefonul si calculatorul sa il poata citi). De asemenea transferi fisiere.

Odata ce ai transferat fisierul in telefon, cu un fel de file explorer sau ceva care sa exploreze telefonul la nivel de fisier, te duci pe fisierul respectiv si il lansezi in executie (de pe telefon).

Acesta se instaleaza si ai jocul.

1 răspuns:
| PB2Player a răspuns:

Descarca Mobogenie. De pe el poti descarca o multime de jocuri pentru smartphone-ul tau!