| ThomasMartin a întrebat:

Salutare TPU am si eu o intrebare in legatura cu Routeru.
Care este diferenta dintre un dual band si single band? afecteaza cu ceva viteza? dual band se misca mai repede fata de single band?

Si a doua intrebare cu ce ma ajuta portul usb la un router ce pot sa fac cu el?

1 răspuns:
| ovidius a răspuns:

Routerele wireless utilizează două frecvenţe: 2.4 GHz şi 5 GHz. Routerele IEEE 802.11b şi IEEE 802.11g folosesc exclusiv frecvenţa de 2.4 GHz, în timp ce routerele IEEE 802.11n pot utiliza fie frecvenţa de 2.4 GHz, fie frecvenţa de 5 GHz.

În prezent, frecvenţa de 5 GHz este mai liberă decât frecvenţa de 2.4 GHz, motiv pentru care este mai potrivită pentru utilizare intensivă, ca de exemplu pentru streaming online sau jocuri online. Dezavantajul acesteia este însă că oferă acoperire pe o distanţă mai mică decât frecvenţa de 2.4 GHz, astfel că trebuie să poziţionezi routerul cât mai bine.