| Marian_Ionut_1993 a întrebat:

Salutare, am abonament fiberlink 300 de la RDS iar la un speedtest am observat ca viteza e de 80-90 Mbps, cum as putea creste viteza?
Am asa:
-Router wireless TP-LINK Gigabit Archer C6 Dual-Band.
-placă de bază Tomahawk Max cu procesor AMD ryzen 3600.

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Asigură-te că Gigabit este activat în setările router-ului.
Verifică la Ethernet Status să ai Speed: 1. 0Gbps.
Dacă nu este: Properties - Configure - Advanced - Speed and Duplex - 1.0 Gbps Full Duplex sau lași pe Auto Negotiation. (Mai bine pe Auto).

Dacă nu e problema de aici, e posibil să ai cablu CAT 5 și nu CAT 5e dar asta este foarte rar.

| Marian_Ionut_1993 explică (pentru SilviaDulcik):

Bună, nu găsesc în setări unde sa arate viteza.
https://prnt.sc/sckjll

| JicaContra a răspuns (pentru Marian_Ionut_1993):

Setarili din windows, nu din router
iar in router, trebuie sa gasesti unde e portul de wan, nu la informatii generale

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Marian_Ionut_1993):

Am uitat să precizez,
"Verifică la Ethernet Status să ai Speed: 1. 0Gbps.
Dacă nu este: Properties - Configure - Advanced - Speed and Duplex - 1.0 Gbps Full Duplex sau lași pe Auto Negotiation. (Mai bine pe Auto)." trebuie căutat în Windows.