| Haosen a întrebat:

Am un laptop Toshiba. Acum cateva zile, dupa 3-4 ore de jucat non-stop, se inchidea brusc, fiind foarte fierbinte. Acum, de 2 zile, chiar 3. vad ca s-a remediat problema ( cred / sper ), nu se mai stinge deloc (tin sa mentionez ca mi-a spus un prieten cand ma joc pe el, sa scot bateria din laptop, asta am facut si am vazut ca nu se mai stinge ). Totusi, vreau sa fiu sigur sa nu se mai intample asta. Am citit pe net ca cauza aia ar putea fi din 3 cauze. :
1. Ori trebuie schimbata pasta.
2. Ori cooleru interior este plin de praf
3. Ori sa iau un cooler exterior.
4. Ori sa-l duc la curatat.
Voi ce spuneti? Ce sa fac din variantele astea pentru a fii sigur ca nu o sa se mai stinga? daca sunt si alte posibilitati, va rog spuneti-mi-le.

2 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Iti zic eu s-a adunat prea mult praf acolo, nu e de la joc. Asa am crezut si eu initial. Ideea e clar sa ii faci o curatare si sa cumperi un cooler exterior inainte sa i se topeasca piesele din interior ca atunci chiar nu va mai functiona. Si de acuma du-l anual la curatat, nu lasa acolo sa se stranga praful. E periculos pentru piese.

| OoRzVoO a răspuns:

Poi uite euu patesc al fel cand este foarte fierbinte imi apare niste dungi pe ecran si trebuie sa-i dau restart! dar de cand folosesc un racitor! cu doua elice care face vant! il pui sub el! si e mai ieftin ca toate variantele mentionate de tine! Fundita? Bafta!